Wtorek, 27 lipca 2021
Katarzyna Rygiel Strażnik Klejnotu Dwukropek, Warszawa 2021, s. 456, ISBN 978-83-8141-354-1 Nie ukrywam, że z zaintereso­waniem sięgnęłam po powieść „Strażnik Klejnotu”, bo niewiele mamy współczesnych utworów var­savianistycznych przeznaczonych dla młodego czytelnika. Moje zacie­kawienie wzrosło, gdy przyjrzałam się dorobkowi autorki, cenionej za utwory kryminalne i obyczajowe, a od paru lat zajmującej się twórczo­ścią dla dzieci. Początek wydaje się dość banal­ny, ot, scenki z życia szkoły. Para bohaterów, uczniów tej samej klasy, ma trudne relacje. Obiektem kla­sowej niechęci jest Feliks, a powo­dem dokuczania jest zarówno jego imię (nie z tej epoki), jak i odmien­ne zainteresowania (czytanie), nie pasujące do tego, czym żyją jego ró­wieśnicy. To wszystko wraz z na­zwiskiem (Przybysz) skutkuje przy­domkiem „Kosmita” i rozmaitymi docinkami. Celuje w tym Ula, pró­bująca na wszystkie sposoby wypro­wadzić powszechnie nielubianego kolegę z równowagi. Intryga powieści zawiązuje się, gdy nauczycielka polskiego poleca im dwojgu przygotowanie wspólnej pracy, a jest nią wywiad z Frydery­kiem Chopinem. Nie trzeba chyba mówić, że ani Feliks, ani Ula nie są zachwyceni tym pomysłem i nie wy­obrażają sobie wspólnej pracy nad tym projektem. Tymczasem nauczy­cielka jest przekonana, że Ula – z ra­cji swoich zainteresowań muzycz­nych (to prawda, cały czas widzimy ją ze słuchawkami na uszach) – jest idealną kandydatką, a Feliks, kla­sowy erudyta, poradzi sobie z każ­dym tematem. Zadanie ma się roz­począć podczas Nocy Muzeów, kie­dy to uczniowie mają się wybrać do Pałacu Ostrogskich na Tamce i tam, dzięki sile wyobraźni, przeprowa­dzić wywiad z kompozytorem. Cała nadzieja, że może rodzice nie pusz­czą ich samych nocą na zwiedzanie? Ale tu, nieoczekiwanie, Felek oferu­je pomoc …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1006 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się