środa, 6 kwietnia 2022
Andrew Norriss Przyjaciele na śmierć i życie tłum. Anna Klingofer-­Szostakowska, Widnokrąg, Piaseczno 2021, s. 224, ISBN 978-­83-­962038­-5-­4 W ubiegłym roku ponad 800 polskich nastolatków podjęło próbę samobójczą, z tego prawie 500 prób było udanych, a liczba ta rośnie. I oto leży przede mną książka, która ten temat porusza. Nie jest to jedyna taka publikacja, najbardziej znaną jest „13 powodów”, popularność tego utworu dodatkowo rozbudził serial. Nowością jest fakt, że tę książkę sfinansowano w ramach unijnego programu „Kreatywna Europa” w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych”. Współczesna krytyka literacka, a także pedagodzy, rodzice i nauczyciele od dawna zwracali uwagę na potrzebę ukazywania się takich książek. Swego czasu Muzeum Książki Dziecięcej opracowało cały zestaw tytułów, udaną inicjatywą była też analogiczna akcja („Książkowe Pogotowie Ratunkowe”) Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz portalu MiastoDzieci.pl. Czy można widzieć zmarłych? Zależy jakich i zależy, kto patrzy. Pierwszym szczęściarzem jest Francis, klasowy odludek, ofiara szkolnego mobbingu, niepasujący do reszty, a to za sprawą osobliwego hobby. Francis interesuje się modą i ma duże zdolności krawieckie. Jego pokój wypełniony jest lalkami ubranymi w stroje z rozmaitych epok, ale także w stroje współczesne, tyle że w różnych stylach. Siedząc pogrążony w niewesołych myślach, których źródłem są komentarze o babskim zajęciu, ledwo zauważa dosiadającą się do niego na ławeczce dziewczynkę. Widzi ją, choć nie powinien, bowiem Jessika jest duchem. Wie, że nie żyje, ale nie potrafi powiedzieć, kiedy i jak umarła. To pytanie będzie nad nimi wisieć przez wiele rozdziałów książki. Posiadanie niewidzialnej przyjaciółki jest dla Francisa ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza że dziewczynie podoba się jego hobby i nie uważa projektowania strojów za coś godnego szyderstwa. Dla niego zaś widok Jessiki przechodzącej przez ściany i sufity, zmieniającej miejsce i przywdziewającej coraz to inne stroje jest zaiste fascynujące! …
Wyświetlono 25% materiału - 265 słów. Całość materiału zawiera 1061 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się