Wtorek, 31 stycznia 2023
Małgorzata Strzałkowska Harcuj z nami ze słowami il. Adam Pękalski, Bajka, Warszawa 2022, s. 64, ISBN 978-83-65479-93-8 Dynamicznie zmieniający się język polski stał się inspiracją do wydanej parę lat temu książki „Dawniej, czyli drzewiej”. Mając okazję zapoznać się i nacieszyć tą publikacją, będę w recenzji nawiązywać do niej. Trzymam bowiem w ręku drugą część, która dotyczy nie tylko i nie tyle słów, co związków frazeologicznych, nadal jednak wiąże się ze zmianami polszczyzny, zaskakuje czytelnika nowymi znaczeniami. Już w części pierwszej zdumiewaliśmy się, że „cukier w głowach” to nie objaw choroby, lecz termin kulinarny, że „wnęka” to nie miejsce na szafę, lecz relacja rodzinna między pokoleniami, a „guzy” to nie sprawa dla lekarza, ale krawca. Podczas lektury tej książki nie mogłam się opędzić od myśli, że uczniowie nie mieliby problemów z lekturą książek historycznych, gdyby mogli wcześniej zachwycić się tekstem Strzałkowskiej z ilustracjami Pękalskiego. O tym, jak ważna jest umiejętność porozumiewania, mówi motto zamieszczone na początku książki. W krótkim tekście autorzy zachęcają do wspólnego harcowania, które nie ma nic wspólnego z dawnym, wojennym znaczeniem tego słowa. O ile w pierwszej części była mowa głównie o historii i obyczajach, …
Wyświetlono 25% materiału - 173 słów. Całość materiału zawiera 692 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się