Sobota, 3 sierpnia 2024
Rozmowa z DOROTĄ PONIŃSKĄ, autorką książki „Maria. Dziesięć dni z życia Konopnickiej”
Feminizm zdeterminował życiorys Marii Dulębianki? Była zdeklarowaną feministką: walczyła o prawo dziewcząt do edukacji na poziomie gimnazjalnym i akademickim, jako pierwsza kobieta startowała we Lwowie w wyborach do sejmu, a potem w 1918 roku to ona przekonała marszałka Piłsudskiego, by przyznał kobietom prawa wyborcze w odrodzonej Polsce. Druga z bohaterek pani książki mawiała: „Żadną feministką nie jestem”. Ale jednocześnie całym swoim życiem potwierdzała, że feministyczne postulaty tamtego czasu są jej bliskie: redagowała postępowe pismo dla kobiet „Świt”, samodzielnie wychowała, utrzymała i wykształciła szóstkę dzieci, porzuciła męża nieudacznika i zrobiła prawdziwą, wielką karierę literacką. A przede wszystkim była bardzo dzielną i mądrą kobietą, myślącą nowocześnie i potrafiącą samodzielnie zadbać o byt całej rodziny. Jej feminizm był praktyczny, nie deklaratywny. Autorka „Naszej szkapy” była najważniejszą osobą w biografii malarki? Konopnicka poznała Dulębiankę w Warszawie, będąc już dojrzałą kobietą, mającą za sobą trudne małżeństwo i wychowanie szóstki dzieci. Trudno po latach wyrokować, kto był dla kogo najważniejszą osobą w życiu. Z pewnością Dulębianka wiele poświęciła dla Marii, zwłaszcza swoją karierę malarską. Opiekowała się nią z oddaniem do jej śmierci. Przez ostatnie dwie dekady życia poetki obie przyjaciółki były dla siebie najbliższymi osobami, partnerkami w codziennym …
Wyświetlono 25% materiału - 192 słów. Całość materiału zawiera 771 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się