Wtorek, 4 września 2012
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2012
Skoro nie udało mi się – na razie – wyjechać tego lata na Mazury przybyły one do mnie. A to za sprawą Warszawskiej Premiery Literackiej, którą w czerwcu jury pod przewodnictwem Adama Pomorskiego przyznało Kazimierzowi Orłosiowi za powieść „Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie). Podczas ceremonii w Klubie Księgarza laudator zwrócił uwagę, że prozaik od lat zasiadający na literackim parnasie w świadomości społecznej pozostaje mało znany. Zapewne wynika to z faktu, że nie jest skandalistą, lwem salonowym, ani lowelasem, i – na co zwrócił uwagę Marek Nowakowski na kartach soczystego monologu zatytułowanego „Pióro” – stroni od alkoholu. Niepospolita skala talentu to dziś – zresztą wcześniej też tak bywało – zbyt mało, żeby osiągnąć popularność, a co za tym idzie sukces merkantylny – najbardziej dziś w cenie. Udało się to niewątpliwe synowi pisarza – Maciejowi, absolwentowi wydziału aktorskiego PWST. U progu transformacji ustrojowej przeistoczył się on – z doskonałym skądinąd skutkiem – w telewizyjnego prezentera, a potem konferansjera i dziennikarza. Podczas tradycyjnej części nieoficjalnej – podczas której niestety zabrakło tak obecnej na kartach nagrodzonego utworu – nalewki z ałyczy – po sali snuły się wspomnienia. Autor wraz z Wojciechem Marczykiem, rektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza, sięgali pamięcią do pierwszej połowy lat 50., gdy siedzieli w jednej klasie renomowanego warszawskiego liceum im. …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 845 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się