Czwartek, 9 listopada 2023
Rozmowa z AGATĄ SZYDŁOWSKĄ, autorką książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”
Z pani publikacji wynika, że w epoce słusznie minionej niemały wpływ na projektowanie mieszkań wywierała polityka... W scentralizowanym państwie działalność władz rzutowała na kształt budowanych mieszkań. Oddziaływała także na sposób ich zamieszkiwania i użytkowania: na to, ile osób będzie mieszkać na danej powierzchni, kto – i na jakiej zasadzie – dostanie klucze. W rzeczywistości oczywiście wszystko się komplikowało i, jak to często bywa, przepisy sobie, a praktyka społeczna sobie. Ktoś otrzymał przydział poza kolejką, inny dobudował sobie „nielegalne” pięterko. Jeśli chodzi o samo urządzanie mieszkań, władze rzadko miały ambicję, by zaglądać ludziom za próg. Co nie oznacza, że to, jak wyposażano i użytkowano dom, nie było polityczne. Wręcz przeciwnie. Tutaj na arenę wkraczały zastępy ekspertów – architektów, projektantek, dziennikarek – którzy czy to za pomocą perswazji, czy samego projektowania próbowali kształtować styl życia nowoczesnego obywatela. Wierzono, że materialne otoczenie wpływa na jednostkę i, w konsekwencji, na społeczeństwo. Stąd na przykład niezwykła determinacja w wyplenianiu zwyczajów mieszkaniowych, które niegdysiejsi mieszkańcy wsi przeflancowywali do miejskich osiedli. Za Gomułki rzeczywiście powstały bloki wyposażone we wspólne łazienki i toalety? Na szczęście to tylko fantazje najbardziej gorliwych planistów, usiłujących przypodobać się słynącemu z ascezy pierwszemu sekretarzowi PZPR-u. W istocie budownictwo czasów „małej stabilizacji” było bardzo skromne: niewielkie metraże, niskie sufity, małe okienka i jeszcze mniejsze balkony, jednostronny rozkład i słynne „ślepe” kuchnie. Jednak w powstających blokach nie rezygnowano już z podstawowych urządzeń sanitarnych. Co innego w budownictwie przedwojennym i wielu domach jednorodzinnych – tutaj jeszcze przez długi czas brak łazienki i toalety był …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 921 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się