Czwartek, 26 września 2019
Rozmowa z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Gomułka. Władzy nie oddamy”
– Najważniejszą cechą charakterologiczną towarzysza „Wiesława” była despotyczność czy też skąpstwo? – Despotyczny skąpiec. Obie te cechy zdominowały jego charakter. Despotyczny, bo z czasem coraz mniej słuchał swoich polskich partyjnych współpracowników. Zwykli Polacy nic o tym nie wiedzieli – bo w PRL-u oficjalna prasa oczywiście nie pisała o kulisach władzy – ale nawet ci z najwyższych szczebli, jak premier Józef Cyrankiewicz, narzekali, że Gomułki nie udaje się już do niczego przekonać. Że wszystko wie lepiej. Był też despotą brnącym w szczegóły. Obdarzony fenomenalną pamięcią, próbował ręcznie sterować całą Polską. Decydować o podwyżkach płac dla niewielkich grup pracowników czy o każdym wydanym dolarze. I w tym despotyzmie objawiał się skąpiec. Jeden z gospodarczych podwładnych Gomułki stwierdził kiedyś, że pierwszy sekretarz nigdy nie wyzbył się mentalności krośnieńskiego chłopa, który nie skusi się, aby zarobić sto złotych, jeśli wcześniej musi wydać dziesięć. U Gomułki ten ascetyzm był pewnie podświadomy, wynikał z przedwojennej biedy, której autentycznie zaznał tak mocno, jak to przedstawiano w propagandowych opowiastkach o siermiędze polskiej wsi. – Gdyby nie eksterminacja czołówki polskich …
Wyświetlono 25% materiału - 171 słów. Całość materiału zawiera 687 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się