Wtorek, 22 grudnia 2009
Prywatna dystrybucja
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru263
Wolny rynek sprzedaży hurtowej książek zaczął kształtować się w Polsce po 1992 roku, po tym jak Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Składnicy Księgarskiej. Większość wydawców wolało wówczas współpracować z wieloma małymi hurtownikami, niż ponownie – w wypadku bankructwa kolejnej firmy – ryzykować utratę ogromnych pieniędzy. Symptomatyczna jest wypowiedź z tamtego okresu Andrzeja Gruszeckiego, ówczesnego dyrektora Państwowego Instytutu Wydawniczego: – Postawiliśmy na prywatnych hurtowników. Metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że minimalizuje się ryzyko, korzystając z wielu pośredników. Wolę mieć dwustu hurtowników, z których każdy jest mi winien 10 mln [starych złotych] niż dziesięciu, z których każdy jest mi winien miliard [starych złotych]. W połowie 1992 roku wyeliminowaliśmy większość kontrahentów zalegających z płaceniem nam za książki. Było kilku nieuczciwych, którym wytoczyliśmy procesy i nawet wygraliśmy je. Pieniędzy oczywiście nie odzyskaliśmy, ale więcej nie będziemy z nimi współpracować. Idealnie by było, gdyby działało w kraju pięć dużych i prywatnych hurtowni oraz dobra sieć akwizytorów jeżdżących po kraju i zbierających zamówienia. Na razie jest to z różnych przyczyn niemożliwe. Ponieważ wydawcy dają książki w komis, potrzebny jest im jakiś system prawnych zabezpieczeń, że dostaną za nie pieniądze. Niestety, jest u nas taki bałagan prawny, że niczego takiego nie ma. Składnica działała na zasadach monopolistycznych, brała od wydawcy książki i robiła z nimi co chciała. Często w ogóle nie …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 871 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się