Poniedziałek, 21 stycznia 2013
Biblioteki publiczne w 2011 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru346
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz prezentowaliśmy statystykę opisującą niektóre aspekty działalności polskich bibliotek publicznych w 2011 roku. Przedstawione dane opracowane zostały w ujęciu wojewódzkim, dawały więc realny obraz korzystania z funkcjonalności bibliotek oraz ich zasobów w poszczególnych regionach. Jednak Biblioteka Narodowa, w parciu o dane GUS, prowadzi także analizę aktywności placówek bibliotecznych, porównując ich funkcjonowanie na obszarach wiejskich, jak i w mieście. Dzięki tym danym uzyskujemy jeszcze dokładniejszy profil polskiego czytelnika – użytkownika biblioteki. Przypomnijmy tylko, że według opublikowanych w grudniu przez Bibliotekę Narodową danych w 2011 roku w Polsce działało 8.290 bibliotek publicznych. 2810 z nich zlokalizowana była w miastach, a 5.480 działało na obszarach wiejskich. Łączna powierzchnia lokali użytkowych wykorzystywanych przez polskie biblioteki publiczne wynosiła w omawianym okresie ponad 1,09 mln mkw., z czego na placówki miejskie przypadło 715,6 tys. mkw., a na biblioteki wiejskie 381,8 tys. mkw. Tylko nieznaczna część placówek działała w osobnych lokalach. W przypadku bibliotek wiejskich było ich 447 (5033 w lokalach współużytkowanych), a miejskich – 2339. Zestawienie BN przynosi również ciekawe dane na temat pracowników bibliotek publicznych. Ogółem w 2011 roku zatrudnionych było w nich 23457 osób, w tym ponad 15849 w placówkach działających w miastach, a 7608 w placówkach wiejskich. Nieco ponad 14 tys. z nich miało wykształcenie bibliotekarskie, a w przypadku ponad 8500 osób było to wykształcenie wyższe. Bardzo bogato prezentuje się zestawienie danych dotyczących komputeryzacji bibliotek publicznych …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 909 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się