środa, 3 marca 2021
Rozmowa z Andrzejem Nowakowskim, prezesem wydawnictwa Universitas, autorem albumu „Czas. Rynek Główny w Krakowie”
Obdarzyłeś nas piękną książką, której tytuł brzmi „Czas. Rynek Główny w Krakowie”. Dlaczego „czas”? Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie bardzo wiem, jak „przetłumaczyć” metaforę na opowieść. Mam z tym problem. Ale pytanie podstawowe jest proste: czym, w zbiorowej świadomości Polaków, jest krakowski Rynek? Czy architekturą? Historią, ze smokiem i Wandą (nieopodal!) w tle? A może jest miejscem politycznych wydarzeń? Albo codziennością, knajpami, pijanymi Angolami, etapem na trasie wycieczek Wieliczka-Kraków-Auschwitz? Ołtarzem Wita Stwosza, pomnikiem Adama Mickiewicza (który w Krakowie nigdy nie był), tzw. Szlakiem Królewskim, aż do samego Wawelu? Czy też hołdem pruskim i przysięgą Kościuszki? Lub miejscem, w którym już nie ma księgarni, ale za to są banki i mnóstwo jakichś dziwnych firm i fundacji? Mniej więcej rok temu, pewnego poranka, pomyślałem sobie – a w zasadzie dotarło to do mnie – że ten mój Rynek to... czas. Po prostu czas, w którym to wszystko się rozgrywa. W naszym polskim czasie. To dziwne, ale zrozumiałem wtedy, że ten mój Rynek jest mądrzejszy ode mnie i sam mi podpowie, że jestem jedynie jego malutką cząstką zanurzoną w rzece czasu. „Czas. Rynek Główny w Krakowie” jest już twoim kolejnym albumem po „Gołębniku”, siedzibie krakowskiej polonistyki przy ul. Gołębiej, po „Plantach”, po „Powiększeniu”, czyli o nowym cmentarzu żydowskim, i po wspaniałym „Blasku”, w którym ukazałeś w nowatorski sposób ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Były też albumy bliskie krakowskiej tematyce, jak „Skarb” o kopalni w Wieliczce czy ponadczasowy „Auschwitz”. I  to też nie jest wszystko z  twojego artystycznego dorobku... Mam obezwładniające poczucie niedoczasu... Czuję się boleśnie spóźniony w moich zainteresowaniach, a nawet w powołaniu, i to o kilkadziesiąt …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1040 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się