Wtorek, 5 maja 2020
Rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim
Rozmawiamy w czasie pandemii. Jak pan sobie radzi w tym trudnym czasie? Czy ta sytuacja pozwala na pisanie, czy przeciwnie – dekoncentruje? Może to zabrzmi dziwnie, ale takie okresy (samo)izolacji wielokrotnie towarzyszyły w moim życiu. Ponad rok temu, po ponad 30 latach emigracji, wróciłem  z Frankfurtu nad Menem do Gdańska. We Frankfurcie przez ostatnie lata większość czasu spędzałem w samotności. O rana do wieczora pracowałem w biurze mojego instytutu nad projektami naukowymi. Następnie przemieszczałem się – około 800 metrów – do mojej kawalerki i w samotności pisałem swoje książki. To, co spotyka mnie obecnie, to w pewnym sensie powrót do znanej mi przeszłości. Pandemia wprowadziła jednakże coś zupełnie nowego: niepokój. O zdrowie córek, których nie mogę odwiedzić, ponieważ jedna jest w Berlinie, a druga w Moguncji, o zdrowie bliskich, którzy dzielą ze mną codzienność tutaj w Gdańsku i tych rozrzuconych po Polsce. Aby zepchnąć ten niepokój na dalszy plan, zajmuję swoje myśli i oprócz czytania piszę. Teraz nawet więcej niż przed pandemią. Ponieważ bardzo brakuje mi podróży, piszę właśnie o tym. Nigdy dotąd nie napisałem książki podróżniczej, więc to dla mnie novum. Tuż przed wybuchem epidemii wróciliśmy z moją partnerką z podroży po Australii i Nowej Zelandii. Zapis tej wyprawy ukaże się jako książka. Pierwsza nasza wspólna. To kolejne novum. Dwugłos kobiety i mężczyzny na temat bycia ze sobą 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu podczas podróży. „Australia i Nowa Zelandia. Nasza podróż przedślubna”, taki będzie tytuł tej książki, którą być może jeszcze w tym roku wyda Wielka Litera. Na jesieni ubiegłego roku ukazała się kontynuacja „Samotności w Sieci”. „Samotność…” wyszła drukiem w 2001 roku i była jednym z największych polskich bestsellerów ostatnich lat. A z jakim odbiorem spotkała się książka „Koniec samotności”? Czy …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1149 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się