Czwartek, 9 marca 2006
WSiP
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru158
Od początku listopada nie ma właściwie tygodnia, który nie przynosiłby interesujących informacji z frontu, na którym z trudną materią rynkową walczy kierownictwo Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Poczynania te z uwagą obserwuje załoga oficyny. Wystosowała ona – o czym pisaliśmy w poprzednim numerze – list do Kazimierza Marcinkiewicza, domagając się częściowej renacjonalizacji firmy. „Połączone komisje sejmowe Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Skarbu Państwa (której przewodniczącym był wówczas Pan Premier) poddały koncepcję prywatyzacji przez giełdę miażdżącej krytyce. I jak się teraz – już rok po wejściu na giełdę – okazuje, miały rację. Firma, której rozproszony akcjonariat nie jest w stanie zebrać się w wymaganej liczbie, aby podejmować strategiczne decyzje, jest kierowana przez inwestorów, posiadających po około 10 proc. akcji. Inwestorzy finansowi, nastawieni jedynie na szybki zwrot inwestycji, starają się maksymalizować zysk, nie zważając na misję Wydawnictw. Zarząd Spółki nie chce wykorzystać na inwestycje nawet części z 50- 100 mln zł wolnych środków przeznaczonych, jeszcze w czasach funkcjonowania jako spółka Skarbu Państwa, między innymi na rezerwy finansowe i zamierza rozdać je akcjonariuszom, gdyż rzekomo firmie nie są potrzebne. Cele stawiane przez tych miniinwestorów Zarząd pragnie zrealizować poprzez redukcję kosztów, głównie przez zmniejszenie zatrudnienia i zaniechanie koniecznych inwestycji. Między innymi postanowiono pozbyć się ogólnopolskich czasopism przedmiotowometodycznych dla nauczycieli, ukazujących się nieprzerwanie od prawie 60 lat. Wszystkie te działania odbieramy jako działanie na szkodę Spółki” czytamy w liście. Związkowcom nie podoba się także plan restrukturyzacji firmy przeprowadzany „w oderwaniu od strategii dla spółki”. Plan ten – jak twierdzi cytowany przez „Parkiet” Ludwik …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 990 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się