środa, 9 grudnia 2020
Rozmowa z Dolores Reyes, argentyńską pisarką, feministką, aktywistką, autorką książki „Ziemiożerczyni”
Skąd wziął się pomysł na napisanie „Ziemiożerczyni”? Brałam udział w warsztatach pisarskich w  centrum eksperymentów artystycznych Espacio Enjambre. Ponad rok pisałam opowiadania. Na jednym ze spotkań kolega przedstawił tekst, nad którym chciał pracować. Słuchałam go bardzo skupiona, z  zamkniętymi oczami. Kiedy na zakończenie przeczytał słowa „cmentarna ziemia”, pojawił mi się w głowie obraz ośmioletniej dziewczynki, takiej, jaką jest Ziemiożerczyni na początku powieści, o długich, prostych włosach, ziemistej cerze, która je ziemię z cmentarza. Tak „narodziła się” główna bohaterka... Po spotkaniu porzuciłam to, nad czym wówczas pracowałam i zaczęłam pisać „Ziemiożerczynię”. Włączając elementy fikcyjne, zaczęłam sobie wyobrażać, co mogło się dziać z tytułową bohaterką po zjedzeniu cmentarnej ziemi, która przecież ma kontakt z ludzkimi ciałami. Przyszło mi wtedy do głowy, że być może coś z życiowego doświadczenia ludzi przenika do ziemi – nie tylko ciało, kości, krew, włosy, ale także część ich historii. Ziemiożerczyni, połykając ziemię, przyjmuje te historie i „widzi” je. A dlaczego Ziemiożerczyni nie ma imienia? Dlatego, że tak w Argentynie, jak i całej Ameryce Łacińskiej nieustannie znikają osoby, których pozbawia się nie tylko życia, ale także tożsamości i chciałam to w taki symboliczny sposób pokazać. Masowe groby bezimiennych ofiar są częścią naszej codzienności począwszy od podboju Ameryki, kończąc na ostatnich dyktaturach. Warto też zauważyć, że to inni nazywają dziewczynkę Ziemiożerczynią, ona nigdy nie mówi o sobie w ten sposób. Ona chce po prostu żyć, tymczasem wrogie otoczenie narzuca jej takie przezwisko, a brak imienia to ogromna cena, jaką tak młoda dziewczyna płaci za swój dar. Główna bohaterka traci matkę, ale niejako …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 987 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się