środa, 20 lutego 2008
Temat numeru (2/2)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2008
Miłość i towarzyszące jej uczucia, to bodaj najważniejszy wątek w literaturze. Zainspirowany tekstem Lecha Merglera, postanowiłem dokonać krótkiego, subiektywnego, przeglądu moich ulubionych książek o miłości. Ze smutkiem stwierdzam, że w większości przypadków opowiadają one o miłości nieszczęśliwej. Być może jednak miłość spełniona jest zbyt banalna, by mogła stać się tematem dojrzałego dzieła literackiego, a nie tylko szmirowatym romansem? Na pierwszym miejscu mojej listy jest „Wybór Zofii” Williama Styrona, opowieść o miłości obciążonej przeszłością, miłości tragicznej, pełnej lęków, brutalności i upokorzeń, zakończonej śmiercią kochanków. Dalej „Lolita” Nabokova, czyli historia miłości naznaczonej piętnem dewiacji. Proszę jednak zwrócić uwagę, ileż w „Lolicie” jest ukrytego ciepła, i jawnej fascynacji dziewczęcym pięknem! Kolejna książka to „Miłość w czasach zarazy” Marqueza, pozycja klasyczna, powieść o wytrwałości w uczuciach, choć ta wytrwałość naznaczona jest przecież jakże licznymi „błahostkami”, czyli dziennikiem erotycznych podbojów starzejącego się w miłości Florentino Arizy. Następna wielka, moim zdaniem powieść o miłości, …
Wyświetlono 25% materiału - 148 słów. Całość materiału zawiera 592 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się