Czwartek, 4 października 2012
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2012
Jedno z najczęstszych chłopackich pytań w księgarniach mojego dzieciństwa. Wchodzę, rozglądam się konspiracyjnie, wyczekuję chwili, gdy nikogo nie dostrzegę przy ladzie wtedy podchodzę. – Czy dostanę tę francuską książkę, w której na stronie 114 on i ona… Ekspedientka ze zrozumieniem sięga za siebie, na półkę, bez wahania podaje mi piąte wydanie „Dzwonów Bazylei” Aragona w przekładzie Wacława Rogowicza. Mniej więcej tak – dzięki chciwemu drżeniu dwóch ciał francuskich kochanków odkrywających wspólnie urok zmiętej pościeli – tudzież dzięki własnej naocznej ciekawości, wślizgiwałem się 47 lat temu w głąb wielkiej literatury. Literacka erotyka w tamtej rzeczywistości funkcjonowała jako owoc nie za obfity; chłopcy i dziewczyny wymieniali się więc paginacją co pikantniejszych – wedle ówczesnych kryteriów pikanterii – tomów, ów zaś proceder grzesznych lektur był doskonale znany księgarzom pracującym na pierwszej linii frontu. „Momenty” pojawiały się wszelako (niech zatem młodzież pochopnie nie oskarża minionego reżimu o nadmierną pruderię), lecz jedynie pod tym warunkiem, on i ona mogli na stronie 114, że nieskromne słowa wychodziły spod najwytrawniejszych piór. Niejako przy okazji młodzi czytelnicy, dzięki lekturom odbywanym w poprzek intencji moralistów, łapali bakcyle znacznie większej liczby pięknych chorób niż wynikłych li tylko z seksu. Od rewolucji seksualnej minęły ze dwie epoki, po drodze zaś stało się rutynowe coś, co Tadeusz Różewicz zauważył w …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 832 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się