Poniedziałek, 15 grudnia 2014
Osiągnięcia i niedociągnięcia
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru396
Moskwa dwukrotnie w ciągu roku jest stolicą książki, najpierw we wrześniu, a drugi raz w końcu listopada. Te drugie targi, zwane non-fiction (nazwa dość zwodnicza, o czym za chwilę), świętowały w ubiegłym roku jubileusz piętnastolecia, odwiedziło je wtedy ponad 30 tys. osób. Polska jest na nich obecna od dziesięciu lat. Wspomniana zwodniczość nazwy polega na tym, że są to targi również beletrystyki, ale dość szczególnej, bo skierowanej do ambitnego i wyrobionego czytelnika. O zaproszeniu na te targi decyduje specjalna komisja ekspercka. Wydawnictwa prezentują bowiem literaturę faktu, reportaże, biografie i wspomnienia. Podczas wcześniejszej, jesiennej edycji więcej jest literatury popularnej, romansów i kryminałów, te targi również noszą zaszczytna nazwę międzynarodowych. Impreza odbywa się w Domu Artysty, pawilonie położonym nad rzeką Moskwą i widocznym z Mostu Krymskiego. W tym roku impreza poświęcona była pamięci Borysa Dybina, zmarłego niedawno wybitnego tłumacza i eseisty; zawdzięczamy mu m. in. tłumaczenie na język rosyjski Czesława Miłosza i Hanny Arendt. Powierzchnia targów to ponad 6000 mkw., prezentuje się na nich 180 wydawców samoistnych, ponad 20 antykwarycznych i ok. 50 zrzeszonych w Stowarzyszeniu Niezależnych Wydawnictw. Pierwsze piętro (dla dorosłych) miało ponadto dwie, a drugie, czyli dziecięce jedną dużą salę na spotkania i dyskusje. W większości odbyły się tam prezentacje najnowszych i ważnych książek, np. albumów o Ermitażu lub historycznej Pradze. Tam również Polska Sekcja IBBY, w osobie niżej podpisanej, miała wykład o najlepszych współczesnych polskich książkach dla młodego odbiorcy, w większości nagrodzonych w rozmaitych konkursach, odbywających się w naszym kraju. W tym roku gościem honorowym targów są dzieci i dla nich właśnie przygotowano najwięcej atrakcji, poświęcają im całe piętro. Gościem specjalnym jest literatura niemieckiego obszaru językowego, dlatego też największe zaangażowanie wykazywał moskiewski Instytut Goethego, który skupił się na …
Wyświetlono 25% materiału - 279 słów. Całość materiału zawiera 1116 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się