Poniedziałek, 2 czerwca 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru222
Jeszcze tylko parę dni… W piątek 6 czerwca 2008 roku Sławomir Mrożek opuszcza Polskę, jak sam kategorycznie stwierdza, na zawsze. Na zawsze?… Już raz w przeszłości 6 czerwca okazał się równie ważną i „ostateczną” cezurą w życiu Sławomira Mrożka. Podobnie „ostatecznych” dat było zresztą wcześniej sporo. W dotychczasowej biografii autora „Emigrantów” przecież nic nigdy nie było „na zawsze”, szczególnie zaś jego miejsca pobytu. Po raz pierwszy Polskę opuścił „na zawsze” 6 czerwca 1963. Po pięciu latach we Włoszech przeniósł się do Francji; w 1989 „na zawsze” opuścił Europę. Na siedem lat uciekł „w rajską krainę ułudy”, którą sam sobie stworzył w Meksyku. Jego azylem stało się wówczas zanurzone w przyrodzie rancho Epifania. W połowie lat dziewięćdziesiątych postanowił wrócić. Zapytał żonę Susanę: „Paryż czy Kraków?, wybieraj”. Odrzekła: „Kraków”. I tak, zdawać by się mogło, „podróż” Mrożka zatoczyła koło. Pisał: „Bo wracam do Krakowa. Po trzydziestu trzech latach emigracji – dokładnie połowa mojego życia – gdyż wyjechałem z Polski 6 czerwca 1963 roku” („Dziennik powrotu”). Kraków, w którym osiadł w roku 1996, też miał być już „na zawsze”, a w każdym razie wielu tak sądziło. Okazało się, że jest inaczej. Czy Nicea, w której teraz zamieszka, okaże się rzeczywiście miejscem „na zawsze”? Z jednej strony, mam nieomal tego pewność. Z drugiej jednak, zbyt często Mrożkowa wędrówka po świecie zaskakuje nawet jego samego, aby być w tej mierze czegokolwiek pewnym. Kto wie, co się wydarzy, mimo że 78-letni autor „Tanga” coraz mocniej i dobitniej akcentuje upływający czas i konieczność pogodzenia się z jego prawami. Jaki jest powód wyjazdu Sławomira Mrożka z Polski? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Problem z wędrówką Sławomira Mrożka po świecie polega bowiem na …
Wyświetlono 25% materiału - 276 słów. Całość materiału zawiera 1107 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się