środa, 17 lutego 2010
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2010
Odpytywano mnie ostatnio w radiowym studiu z „nieautoryzowanej biografii” Sherlocka Holmesa, jaka trafiła na rynek niemal równocześnie z kolejną ekranizacją przygód detektywa. Zainteresowanie mediów książką nie powinno nas zwieść; gdyby nie film, przepadłaby jak wiele innych dobrze napisanych i ciekawych tytułów. W rozmowie z dziennikarką zastanawialiśmy się, dlaczego rynek biografii tak zdominowany jest przez Anglików i Amerykanów. Wyraziłem opinię, że to dlatego, iż interesują ich wszyscy, nie tylko największe postaci narodowej historii, nie boją się nawet największych bohaterów zepchnąć z piedestału, co nieobce i u nas, tyle że „tam” robią to z humorem i bez politycznych motywacji. Oczywiście, liczba szmatławych pseudobiografii, pisanych przez wynajętych dziennikarzy, którzy koncentrują się na skandalach i plotkach, bo to w zasadzie jedyny materiał, jaki mogą wykorzystać (zaplanowane na pięć tomów „życie” piłkarza Wayne’a Rooneya jest tu jednym z lepszych przykładów), znacznie przewyższa moce przerobowe naszych wydawców i księgarzy, ale nie mniej liczne są biografie fascynujące treścią, stylem, zaangażowaniem autorów, oryginalnością bohaterów. Zaliczam do nich „Must you go?” Antonii Fraser (Weidenfeld & Nicolson), biografię nie tyle jednej postaci, ile portret małżeństwa i współżycia pary twórców, czyli zmarłego przed rokiem Harolda Pintera i lady Antonii. Gdy ich rozpoczęty w 1975 roku romans wyszedł na jaw, brytyjskie media huczały. Oboje byli już znani – ona, …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 830 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki