Piątek, 28 kwietnia 2023
Marcin Polak Bogowie śpiewają Wydawnictwo Od Do, Łódź 2023, s. 116, 978-83-963-4125-9 Wydawca książki uprzedza i na czwartej okładce obwieszcza czytelnikowi, że to przejmująca, ironiczna, schyłkowa powieść. To pojemne stwierdzenie może być wskazówką, aby zastanowić się, czy te klimaty są w zakresie jego zainteresowań. Motywy schyłku przywodzą na myśl kryzys cywilizacji zachodniej, „zmierzch Zachodu”, pokazywanie rzeczywistości w stanie rozpadu, braku zaufania i podejrzliwości. I taka jest ta książka. Czy to może się podobać? Nie o podobanie się w takiej literaturze chodzi, tylko o wywieranie wrażenia. A książka Polaka wrażenie robi. Jej bohater, Przybylski, noszący znaczące nazwisko, to zwykły, szeregowy obywatel, borykający się z codziennością, systemem opresji w pracy. Dobiega kresu swojego zawodowego życia. W przeciwieństwie do modnego ostatnio swego rodzaju gigantyzmu powieściowego, w myśl którego bohater przeżywa wszystkie przygody naraz, Przybylski przygód nie ma, o ile nie uznamy za przygodę powolnego upijania się na radiowej antenie podczas audycji, którą prowadzi. Bohater jest zaprzeczeniem męskiego charakteru w ujęciu stereotypowym. Jest niespełnionym muzykiem, niespełnionym ojcem, kochankiem i mężem. Akceptuje to życie, a nawet je afirmuje. Nie płacze nad niezrealizowanymi pomysłami, nie mści się za swoje nienasycenie. Robi drastyczne porównania: Hitler też był niespełnionym artystą i zobaczcie, co z tego wynikło! Kiedy zaintrygowana logiką powieści Polaka, sięgnęłam do informacji o autorze, okazało się, że jest filozofem i …
Wyświetlono 25% materiału - 198 słów. Całość materiału zawiera 794 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się