Czwartek, 25 sierpnia 2022
Rozmowa z KATARZYNĄ ZYSKOWSKĄ, autorką książki „Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”
Pani książka nie jest monografią ani powieścią sensu stricte, lecz rodzajem opowieści biograficznej rozpisanej na trzy głosy. Oprócz narracji samego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poznajemy również wydarzenia, komentarze do nich oraz refleksje wewnętrzne jeszcze dwóch kobiet z różnych pokoleń. Dlaczego zastosowała pani tego typu styl opowieści? Pracując nad dokumentacją do tej książki, uznałam, że za pośrednictwem trzech osób: samego Krzysztofa, jego narzeczonej, a następnie żony Barbary z Drapczyńskich oraz matki, Stefanii Baczyńskiej, najpełniej wyrażę jej główny wątek. Obie te kobiety miały ogromny wpływ na życie bohatera oraz jego twórczość i dlatego postanowiłam także im oddać głos. Dwie panie i jeden pan, czyli rodzaj trójkąta. Niekiedy w codziennym życiu bywa, że taki trójkąt mocno iskrzy, tak było również w mieszkaniu Baczyńskich, gdzie w ciasnych ścianach jednego pokoju ścierały się ze sobą teściowa i synowa, a Krzysztof bezskutecznie starał się je godzić. Dlaczego Stefania i Barbara tak bardzo się nie znosiły? To była nienawiść, prawdziwa nienawiść z obu stron. Wynikała z tego, że Stefania nie była w stanie zaakceptować Basi w życiu Krzysztofa, a Basia reagowała podobnymi emocjami, kiedy już przestał w niej działać hamulec w postaci szacunku dla starszej osoby, w dodatku matki swojego ukochanego. Ich życie było piekłem. Nawet swoim koleżankom mówiła: „Pamiętajcie, tylko nigdy nie zamieszkujcie ze swoimi teściowymi”. W ich domu musiało być naprawdę gorąco. Tak jak pan powiedział, trójkąt międzyludzki stanowi zawsze ryzyko, a taki, w którym znajdują się dwie kobiety zakochane szaleńczo w tym samym mężczyźnie, nie …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 932 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się