Czwartek, 29 stycznia 2015
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2015
Warszawska Premiera Literacka przyznawana jest już od ponad ćwierćwiecza, lecz jeszcze nigdy ceremonia jej wręczania nie opuściła gościnnych progów Klubu Księgarza. Po raz pierwszy zdarzyło się to dopiero w grudniu ubiegłego roku, gdy laur za książkę miesiąca odbierał Krzysztof Karpiński, autor fundamentalnej dysertacji zatytułowanej „Był jazz. Krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” (Wydawnictwo Literackie). Celebracja miała miejsce w gmachu Collegium Nobilium, służącej od kilkunastu lat studentom stołecznej Akademii Teatralnej, zaś w II RP jurystom. Skądinąd ten fragment miasta niemal w całości podporządkowany był wówczas Temidzie – perorował laureat, nota bene sędzia z zawodu. Ale wcześniej laudację – zakończoną limerykami – wygłosił Marek Gaszyński, a z fragmentami pracy zapoznała audytorium nieprzemijająco urodziwa Jolanta Fajkowska. To wszystko nie warunkowało jednak do zmiany lokalizacji Warszawskiej Premiery Literackiej. Wymusił ją koncert na dwa fortepiany w wykonaniu dwóch Krzysztofów: Karpińskiego oraz Sadowskiego. Bowiem autor uhonorowanego dzieła ma też wykształcenie muzyczne, interesuje się jazzem nie tylko teoretycznie. Wraz z cenionym pianistą i aranżerem zaprezentowali grane na synkopowaną nutę szlagiery międzywojnia z repertuaru Henryka Warsa oraz Stanisława Ferszki, akompaniatora znanego ostatnio głównie z powodów pozaartystycznych (vide proces Agata Tuszyńska – rodzina Władysława Szpilmana) Wiery Gran. Tonom jego evergreena „Bo to się zwykle tak zaczyna” towarzyszył frenetyczny akompaniament widowni, pod batutą Bogumiła Paszkiewicza. Czy ktoś zadbał o rejestrację występu, zwieńczonego recitalem Karpińskiego w swingowo- dixielandowym (tudzież …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 871 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się