Czwartek, 12 listopada 2020
DO CZEGO LITERATURA PIĘKNA POTRZEBUJE POPULARNEJ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 534 (21/2020)
Każdy czytelnik ma swoich ulubionych autorów i gatunki. Jeden czyta tylko Joyce’a i Prousta, do samolotu zabiera tylko finalistów renomowanych nagród i interesuje się wyłącznie wydarzeniami najwyższych rejestrów kultury. Inny czyta kryminały, komiksy, wspomnienia, książki celebrytów i tytuły akurat modne. Jeszcze inny zastrzega, że jeśli kryminały, to tylko Agathy Christie, jeśli komiksy, to od Timofa i cichych wspólników, że nigdy nie czyta żadnych romansów i że nie może patrzeć na publikacje polskich blogerek, choć trzy tomy „Jadłonomii” dumnie stoi na półce w jego kuchni… Wszystkie te wybory są moim zdaniem równie dobre. I zanim zaczniemy gorącą dyskusję albo odłożycie Państwo ten artykuł na bok, proszę o chwilę cierpliwości. W wielu z nas zaszczepiono lekceważenie dla literatury gatunkowej, popularnej, dla „literatury dla kucharek”, tej wydawanej w formacie kieszonkowym, tzw. pulp fiction, powieści w odcinkach, harlequinów, przeróbek w stylu Reader’s Digest, komiksów itd. A patrząc z perspektywy literaturoznawczej, literatura popularna „żywi” literaturę wysokich lotów. Tak, nie tylko w nieskończoność ogrywa i przemiela wątki, motywy, postaci literatury pięknej, co jest jej największym grzechem w oczach jednych i największą zaletą dla drugich, ona również zasila obieg wysoki. Weźmy przykład twórczości Masłowskiej czy… Tarantino. Żywioł literatury jest jeden i działa bardzo podobnie do obiegu materii w przyrodzie. Żywioł …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 814 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się