Poniedziałek, 29 maja 2017
Między wierszami
To nie był bohater mego dzieciństwa, niemniej zapoznałem się z jego przygodami zawartymi w 53 zeszytach – bo w Peerelu unikano terminu komiks z powodu kapitalistycznych konotacji –  publikowanymi przez lat blisko piętnaście, mniej więcej w kwartalnych interwałach czasowych. Przygody milicjanta budziły we mnie raczej śmiech i zażenowanie, niźli emocje. Zwłaszcza kiedy poskramiał imperialistycznego agenta podpatrującego mazurski poligon z jeziora przez peryskop gumowego (sic!) batyskafu, tudzież szpiegów gospodarczych z Zachodu, usiłujących wykraść nam sekret wytwarzania bezkonkurencyjnej farby antykorozyjnej – co doskonale odzwierciedlało slogan dekady tow. Sztygara: „Polak potrafi!”. Autorstwa Tadeusza Strumffa –mówiąc nawiasem. Niemniej z niecierpliwością oczekiwałem na monografię tej serii, wydawanej nakładem oficyny Sport i Turystyka, a zwiastowanej od kilkunastu miesięcy przez prężną oficynę The Facto. Warto było uzbroić się w cierpliwość. „Portret pamięciowy” Mateusza Szlachtycza, z gościnnym udziałem Maxa Suskiego, drobiazgowo omawia śledztwa oficera zatrudnionego w Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej. I nie wpisuje się – na szczęście! – w zjawisko karnawalizacji PRL-u, z jakim nierzadko mamy, niestety, do czynienia. Podczas wieczoru promocyjnego – który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego dowiedzieliśmy się m.in. że scenariusze cyklu były fikcyjne (z jednym wyjątkiem, „Kocie oko”, opisujące napad na bank w Wołowie – rok 1963 – zekranizowany potem w kryminale „Hazardziści” z Franciszkiem Trzeciakiem, Henrykiem Bąkiem i Zygmuntem Malanowiczem w rolach wiodących), grono scenarzystów składało się z 14 osób (m.in. Władysław Krupka,  Zbigniew Safjan, Anna Kłodzińska, Wanda Falkowska i Barbara Seidler), a rysowników z ośmiu osób (jeden z nich – Bogusław Polch, był gościem wieczoru). Nie udało się ustalić, czy do poczynań kpt. Żbika przyłożył pióro Leszek Moczulski. Tak głosi pogłoska. Niemało jest ich też w biografii Barbary Piaseckiej-Johnson, zatytułowanej „Milionerka” (Znak). Premierowe spotkanie z autorką książki, …
Wyświetlono 25% materiału - 276 słów. Całość materiału zawiera 1105 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się