Poniedziałek, 14 sierpnia 2006
Festiwal w Puli
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru175


Pisaliśmy już w Bibliotece Analiz (nr 16) o niezwykłych spotkaniach literackich, jakie od lat organizowane są na adriatyckim wybrzeżu – w znanej ze swych antycznych zabytków Puli. To niezbyt duże miasto zajmuje szczególne miejsce na chorwackiej mapie kulturalnej, a to głównie dzięki wyjątkowej aktywności jednej osoby i zmobilizowanego przez nią lokalnego środowiska. Tą niezwykłą kobietą jest Magdalena Vodopija, właścicielka księgarni Castropola.

W tym roku już po raz dwunasty odbędzie się festiwal literacki noszący nazwę „Sa(n)jam knjige”. Będzie trwał od 30 listopada do 9 grudnia. Tematem głównym jest poezja, a najważniejszymi gośćmi mają być dwaj wielcy włoscy pisarze – Umberto Ecco i Claudio Magris, który mieszka zresztą w pobliskim Trieście i od lat sekunduje imprezie w Puli. Z ich pobytem związane jest spotkanie ich tłumaczy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii Francji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Serbii i z Chorwacji.

W tym roku w ramach spotkań w Puli odbędzie się tzw. „zerowa” edycja Festiwalu „Polis-Jadran-Europa”, która będzie trwać od 1 do 4 grudnia. Organizatorami tego „festiwalu w festiwalu” są organizatorzy targów w Puli, niemieckie czasopismo literackie „Schreibheft”, czasopismo „Plima” z Czarnogóry oraz EWC – The European Writers’ Congress. Do rady programowej zaproszono dziesięć osób, a wśród nich węgierskiego pisarza Gyeorgy Dalosa. Celem festiwalu „Polis-Jadran-Europa” (Jadran po chorwacku oznacza Adriatyk) jest „przedstawienie w jednym miejscu kultury miast adriatyckich, ich wzajemne powiązania kulturowe, jak i ich związki z Europą”. W programie tym uczestniczą cztery miasta chorwackie: Pula, Rijeka, Split i Dubrownik, a także Ulcinj leżący w Czarnogórze, albański Dracz, włoskie Bari, Ankona, Wenecja i Triest oraz słoweński Koper. Inicjatorzy wydarzeń naukowych i kulturalnych z wymienionych miast, jak również osoby, instytucje i specyficzne projekty przyczyniające się do rozwoju miast adriatyckich, mają się prezentować co roku w jednym miejscu i poszukiwać tematów, jakie niesie pojęcie adriatyckiego Polis w „korelacji” – jak zaznaczono w programie imprezy – ze swoimi europejskimi kolegami z „północy”. Jednym z celów festiwalu jest przedstawienie dorobku miast adriatyckich na tle bliskiej im kultury krajów Europy Środkowej.

– Bardzo chciałabym nawiązać współpracę z polskim organizacjami wydawców i księgarzy – powiedziała Magdalena Vodopija – a także powiązać nasze targi z podobną imprezą w Polsce. Bardzo też jestem zainteresowana waszym udziałem w programie Polis-Jadran Europa w przyszłym roku. Wręcz mi się marzy, aby Gdańsk wziął udział w części tego programu zatytułowanej Porty Świata – Porty Południa.

Więcej informacji w Internecie, na stronie www.sanjamknjige.hr.

Autor: PIOTR DOBROŁĘCKI