Poniedziałek, 9 stycznia 2012
Spadek sprzedaży o co najmniej 8 proc.
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru317
Mijający rok był dla książki najgorszym od czasu zniesienia cenzury i uwolnienia rynku w 1989 roku. Według wstępnych danych przychody wydawców spadły o ponad 8 proc. – do 2,7 mld zł, i to pomimo znaczącego wzrostu cen książek (o co najmniej 12 proc.). Wcześniej zdarzały się lata, w których sprzedaż książek spadała, ale były to nieznaczne wahania, związane bardziej z brakiem silnych bestsellerów niż złą koniunkturą. W 2009 roku sprzedaż spała o 1,7 proc., w 2006 – o 3,3 proc., w 2002 – o 1 proc. Wszystkie pozostałe lata cechował wzrost. Rentowność wydawniczego biznesu sięgała średnio 15- 17 proc. i właściwie nie było w tym segmencie żadnych upadłości. Tymczasem 2011 rok przyniósł likwidację dwóch zasłużonych oficyn – Wiedzy Powszechnej i Wydawnictw Naukowo Technicznych, a kilka innych, jak choćby Państwowy Instytut Wydawniczy, jest na granicy bankructwa. Znikają kolejne księgarnie, ale i hurtownie, w tym jedna z największych specjalizujących się w podręcznikach szkolnych – Wkra. Dlaczego jest tak źle? Na pewno dał się we znaki wyższy podatek VAT. Zmiana stawki z 0 na 5 proc. spowodowała wzrost cen, ale przede wszystkim zamieszanie na rynku. Początek roku upłynął w księgarniach na remanentach, a niepotrzebnie …
Wyświetlono 25% materiału - 191 słów. Całość materiału zawiera 764 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się