środa, 10 lutego 2021
RANKING „WPROST”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 540 (3/2021)
Tygodnik „Wprost” już po raz drugi, posiłkując się danymi Nielsen BookScan, zajrzał do portfeli polskich autorek i autorów. Analizowane dane dotyczą 53 tygodni – od 29 grudnia 2019 do 2 stycznia 2021 roku. Pochodzą z ponad 13 mln transakcji. Dostarcza je ok. 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie online (TaniaKsiazka.pl i SwiatKsiazki.pl). Nielsen pokrywa na razie od 10 do 15 proc. rynku księgarskiego w kraju. Dane Nielsena tygodnik „Wprost” pomnożył przez osiem, aby oszacować sprzedaż w ogólnopolskiej skali. Średnia cena za książkę została oszacowana przez Nielsena. Na potrzebę rankingu założono, że każdy autor może zarobić od 10 do 15 proc. od jej ceny (przypomnijmy, że rok temu przyjęto 5 proc.). Lista nie obejmuje autorów podręczników szkolnych i literatury fachowej. „Po Noblu dla Tokarczuk niejeden by pomyślał, że jej książki będą biły rekordy sprzedaży w 2020 roku. Nic się takiego nie stało. W Polsce królował literacki fast food. I bardziej od efektu Nobla liczy się u nas efekt Netfliksa” – pisze w artykule Szymon Krawiec. „Podobnie wyglądają takie zestawienia na całym świecie, bo to nie jest hierarchia literacka, tylko komercyjna, czyli ocenia nie wartości artystyczne, ale rynkową »skuteczność« i umiejętność dopasowania się do gustu powszechnego” – ocenia Leszek Bugajski, …
Wyświetlono 25% materiału - 206 słów. Całość materiału zawiera 827 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się