Czwartek, 7 kwietnia 2016
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2016
Pewnego wieczoru obsunął mi się język do jakiejś dziwnej szpary między zębami, przypadkowo pozbawionej literki "z", i niespodziewanie trafił w dawne czasy. Co tu kryć, ku przewagom oraz błędom młodych lat on powędrował. Konkretnie zaś, sypnąłem się. Rekomendując nowości wydawnicze, zamiast powiedzieć na antenie Polskiego Radia: "polecam kolejną książkę Remigiusza Grzeli", zmieniłem niechcący nazwisko. Mimowiednie wyszło: "Greli". Audycja była na żywo, sypka śmignęła w eter, przepadło. Szczęśliwie na tym nastąpił koniec perypetii. Tak w pierwszej chwili pomyślałem. Ot, sypka, zdarza się, nie ma co płakać nad rozsypanym słowem. Kasia Grela, skądinąd też osoba trochę więcej kiedyś pisząca, dotyczyła mnie mnóstwo lat wstecz (zawodowo, tylko zawodowo, lubieżnicy!). Długo by opowiadać..., może kiedyś to uczynię. Remek - jak o Grzeli mówią znajomi, z którym jest na ty - dotyczy mnie zdecydowanie bardziej obecnie, od półtorej dekady. Żeby ująć sprawę precyzyjnie, z zainteresowaniem patrzę, jak mniej więcej od piętnastu lat dostarcza i rzuca przed oczy czytelników kolejne tomy prozy, rozmów, wierszy. Kiedy wyszedłem ze studia, mimo wszystko nie czułem się zbyt komfortowo. Nie lubię głupio błądzić, nawet jeśli to rzecz ludzka. Tym więc dłużej roztrząsałem w głowie polecaną książkę "posypanego" autora, konkretnie zaś "Krafftównę w krainie czarów" ("Prószyński i S-ka"). Doskonale napisaną, kompetentną, stworzoną z pełną profesjonalną wiedzą, jak się takie cudeńka robi. A sprawa nie jest bynajmniej prosta, konkurencja ogromna, biografistów i biografistek ci u nas dostatek. Wielu z nich budzi szacunek: pracowitością, lotnością, drapieżnością obserwacji, klasą stylistyczną. Niekiedy wszystkim tym naraz. Bardzo cenię panią Izę Komendołowicz za "Elkę" (opowieść o Elżbiecie Czyżewskiej, WL), Mariolę Pryzwan za …
Wyświetlono 25% materiału - 255 słów. Całość materiału zawiera 1022 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się