Poniedziałek, 16 lipca 2007
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru199
W rozmowie z Moniką Olejnik („Kropka nad i”) szef resortu edukacji dał do zrozumienia, że autorem „Naszej szkapy” jest Henryk Sienkiewicz. Na nieśmiałą sugestię gospodyni programu, że to raczej Maria Konopnicka spłodziła dzieło, którym katowano uczniów przez całe dziesięciolecia, szef resortu odparł rezolutnie: „Być może Konopnicka, ale »Naszej szkapy« nie ma już w kanonie lektur szkolnych i w zasadzie to obojętne, kto jest autorem owego dzieła”. Uśmiechnął się przy tym zniewalająco, dając do zrozumienia, że wszyscy mogą mu skoczyć… W zasadzie mogą! No bo niby co mu szkodzi twierdzić, że Gombrowiczowski „Transatlantyk” to podejrzany tekst o podejrzanym emigrancie, który ma nieuregulowane pożycie rodzinne i w dodatku uciekł z ojczyzny, kiedy ta była w potrzebie? To przecież tak jak „Dżuma” Camusa, która jest instruktażową powieścią o odszczurzaniu miasta. Ministrowi edukacji w zasadzie wisi, kto co napisał. „Nasza szkapa”… mój Boże. A kogo dzisiaj w Polsce obchodzi, kto napisał tę nędzną nowelę?! Niestety: szef resortu ma rację, manifestując swoją nieznajomość podstaw historii literatury polskiej. W gruncie rzeczy jakie to ma znaczenie, kto co napisał i jaki to ma wpływ na edukację naszej kochanej młodzieży, która na stadionie w Wilnie daje pokaz swojej tężyzny fizycznej, demolując przy okazji pół miasta. Ciekaw jestem, czy ktokolwiek z reprezentujących Polskę kiboli wiedział, kto napisał „Naszą szkapę”. Podejrzewam, że – …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się