środa, 2 lipca 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru224
Rok 2008 powoli przekracza w tych dniach półmetek. Jest dobrze i będzie jeszcze lepiej, w tym dla branży książkowej. Złotówka się umacnia, dolar słabnie, a światowy kryzys paliwowy dotyczy nas w sposób – jak mówią niektórzy – umiarkowany. Warto jednak zwrócić uwagę na coś jeszcze, a mianowicie na to, że „jest dobrze i będzie jeszcze lepiej” także w książkowej branży: otóż czytelnictwo rośnie! Nie trzeba się nawet posiłkować sondażami, żeby zauważyć, że m.in. za sprawą książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, wcześniej zaś dzięki pracy księdza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki” społeczne, a właściwie narodowe, zapotrzebowanie na czytanie się wzmaga. Bez wątpienia na głośnym czytaniu historii „Bolka” się nie skończy, pamiętać bowiem należy, że archiwa IPN liczą kilkadziesiąt kilometrów półek z teczkami, a każde kilka metrów to potencjalnie kolejne dzieło, które może zawładnąć wyobraźnią narodu. Oczywiście, żeby zrozumieć sens tego czytelniczego boomu, należy odpowiedzieć na pytanie: co tak bardzo przyciąga uwagę polskich czytelników i powoduje, że początkowy 4000-ny nakład dzieła o „Bolku” w kilka dni wzrasta do niebotycznej liczby 40 tys.? Wydaje się, że najlepszej i trafiającej w sedno odpowiedzi udzielił na to pytanie Janusz Głowacki, który słusznie zauważył (na łamach „Newsweeka”), że „nawet seks nie daje tyle radości, co publiczne ujebanie wielkiego człowieka. To nasza narodowa specjalność”. Zgadzam się z tą diagnozą. Faktycznie: nic tak nie odpręża (nawet seks), jak możliwość zrzucenia naszych indywidualnych słabości i rozmaitych zakrętów w biografii na zmitologizowaną postać, której co prawda to i owo zawdzięczamy, ale nie godzimy się na to, by była lepsza od nas, a także od naszych …
Wyświetlono 25% materiału - 262 słów. Całość materiału zawiera 1051 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się