Wtorek, 31 maja 2011
Nieugięte ministerstwo
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru301
Środowisko książki, które od dłuższego czasu postuluje, aby rząd wyraził zgodę na zrównanie stawek podatku VAT na publikacje elektroniczne stawką na książki, która, jak wiadomo, od początku tego roku wynosi 5 proc., zyskało silnego sojusznika. W połowie maja złożył w Warszawie wizytę Jacques Toubon, wpływowy francuski polityk, były minister i eurodeputowany, który przyjechał do Warszawy jako specjalny wysłannik prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Podczas kameralnego spotkania w rezydencji francuskiego ambasadora Jacques Toubon spotkał się z polskimi wydawcami prasy i książek. Wykorzystał tę okazje do przedstawienia francuskiego stanowiska. – Myślę, że moja misja będzie owocna ze względu na zbieżność propozycji obu naszych krajów – zapowiedział. Wiadomo, że Polska przejmuje 1 lipca przewodnictwo w Radzie Europy i w związku z tym będzie miała wpływ na rozstrzygnięcia związane z obniżoną stawką podatku VAT na książki i inne dzieła dostępne elektronicznie – dodał. Jacques Toubon jasno motywował prezentowane stanowisko. – Kwestia ta – mówił – jest kwestią europejską niezależnie od zapatrywań poszczególnych krajów, decyzja więc będzie podjęta na szczeblu europejskim. Od czterdziestu już lat wprowadzamy jednolity system podatku VAT, co obejmuje również Polskę od momentu jej przystąpienia do Unii Europejskiej. Obecnie system VAT w odniesieniu do książki obejmuje dwa fundamentalne postanowienia. Jednym jest powszechnie obowiązuje dyrektywa europejska, która stwierdza, że wszystkie kraje muszą stosować normalną stawkę VAT z wyjątkiem sytuacji, kiedy na podstawie Załącznika III. do tej dyrektywy odpowiednia lista produktów i dóbr może zostać wyłączona i do tych dóbr może mieć zastosowanie stawka zredukowana. Wspomniany Załącznik III. przewiduje, że prasa i książka mogą korzystać z obniżonej stawki VAT i …
Wyświetlono 25% materiału - 254 słów. Całość materiału zawiera 1016 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się