Wtorek, 17 stycznia 2023
KOMISJA EUROPEJSKA NA TAK, POLSKA NA NIE
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 585 (1/2023)
Po długich negocjacjach z przedstawicielami Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy rząd odmówił wprowadzenia zerowej stawki podatku VAT na prasę i książki. Ministerstwo Finansów tak uzasadnia decyzję: „Zważywszy na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają działania ukierunkowane na zapewnienie możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców”. Obydwie organizacje branżowe występowały z apelem – pod którym podpisało się wiele innych organizacji i stowarzyszeń wydawców, dziennikarzy, księgarzy i pisarzy – o wprowadzenie zerowej stawki VAT na książki, gazety i czasopisma w związku z wejściem w życie dyrektywy Rady (UE) 2022/542 zmieniającej dyrektywę VAT w zakresie stawek podatku od wartości dodanej. W pismach zwracano uwagę na wciąż rosnące koszty produkcji prasy i książek, prowadzące do wysokiego wzrostu ich cen, a w konsekwencji do ograniczenia dostępności i do spadku – już obecnie bardzo niskiego – poziomu czytelnictwa. Podkreślono również, że wysokie koszty, ponoszone przez wydawców, przekładają się na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw związanych z branżą wydawniczą i mogą grozić upadkiem wielu wydawców, księgarń, zamknięciem tytułów prasowych, upadkiem sieci dystrybucyjnych, utratą pracy przez pracowników …
Wyświetlono 25% materiału - 178 słów. Całość materiału zawiera 714 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się