Poniedziałek, 28 października 2013
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2013
W „Cyruliku Warszawskim” Gałczyński ogłosił kiedyś konkurs. Należało zidentyfikować autora ogłoszenia matrymonialnego: UTALENTOWANY literat, publicysta, poeta, młody, lat 22, przystojny, inteligentny, zdobywca nagrody konkursowej, znany szerszym kołom czytelników, nawiązać pragnie, w celu matrymonialnym, bliższą znajomość z panną inteligentną, w wieku od lat 16–22, przystojną, ze zdecydowanym charakterem, subtelną, wesołą, choćby nawet figlarną, która umożliwiałaby swobodną pracę literacką bez troski o byt, była jego muzą, źródłem natchnienia, odbiciem marzeń, tęsknot, przy boku której poznałby pełnię radości życia czarownego, jak sen, jak w bajce. Oferty, tylko poważne, z fotografiami przesyłać należy pod: Notariat w Uhnowie (Małopolska dla „Poety”). Ku zdziwieniu przyjaciół wiosną 1929 roku pojawiła się kandydatka, która spełniała te surowe wymagania. Gałczyński już wcześniej pokazywał się z dziewczynami, ale były to raczej przelotne romanse. Gabriela Pauszer-Klonowska zapamiętała Halszkę B., która nie spodobała się kwadryganckiej ferajnie: „Była nerwowa, niespokojna, dręczyła Kostka zazdrością, a nas, zwłaszcza jego przyjaciółki płci żeńskiej, traktowała jak intruzów”. Do Konstantego wzdychała też bywalczyni „Kresów” Maryla Weppo: „polubiliśmy ją bardzo, ale orzekliśmy zgodnie, że dla Kostka jest – za wysoka...”. Na wspólnym zdjęciu z kwadrygantami Weppo spogląda poważnie spod ciemnej grzywki, a w dłoniach trzyma jakiś paryski magazyn. W towarzystwie wyróżniała się nie tylko wzrostem, ale też głęboką i dramatyczną barwą głosu. Chwaliła się znajomością z Gałczyńskim, powtarzała jego powiedzonka i strzępki wierszy. Romans rozszedł się jednak po kościach, a poetka przerzuciła się na innych kwadrygantów. Kochała się w Sebyle, a w końcu …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 936 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się