Sobota, 11 marca 2006
Listy otwarte środowisk twórczych
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru157
Decyzja o odwołaniu Andrzeja Nowakowskiego z funkcji dyrektora Instytutu Książki oraz plany przeniesienia instytucji do Warszawy zaktywizowały środowiska literatów, tłumaczy i dziennikarzy do wyrażenia swojego sprzeciwu w postaci kierowanych do ministra Ujazdowskiego listów otwartych. Zamieszczamy je, pozwalając sobie na dokonanie skrótów wśród nazwisk sygnatariuszy. REDAKCJA List otwarty do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego Z troską i niepokojem przyjęliśmy informację o zmianie na stanowisku dyrektora Instytutu Książki oraz o planowanym przeniesieniu siedziby do Warszawy, co wiązać się zapewne będzie z wymianą zespołu. Niepokój nasz budzi w szczególności kilka spraw. Przede wszystkim sposób podejmowania tak ważnych nie tylko dla środowiska, ale dla całej polskiej kultury decyzji. Wychodzimy z założenia, że na stanowisku tym, wymagającym szczególnych kompetencji i doświadczenia, powinni zasiadać ludzie wyłonieni w formie konkursu. Oczekujemy, że stanowisko dyrektora Instytutu Książki będzie obsadzane wyłącznie według kryteriów merytorycznych. Nie widzimy także żadnego merytorycznego uzasadnienia dla kosztownej przeprowadzki instytutu do Warszawy i traktujemy to jako kolejny przejaw centralizowania życia kulturalnego w naszym kraju. My – pisarze, wydawcy, ludzie kultury – wyrażamy głębokie zadowolenie z dotychczasowej pracy zespołu Instytutu Książki zarówno za granicą, jak i w kraju. Dziesiątki wydanych za granicą książek polskich autorów, setki spotkań autorskich w trakcie targów książki i pomiędzy nimi, liczne międzynarodowe imprezy literackie zarówno w kraju, jak i za granicą, to tylko niektóre z osiągnięć zespołu Instytutu Książki. Instytut Książki, dzięki pracy wielu kompetentnych i oddanych ludzi, zbudował solidną i niepowtarzalną instytucję sprawnej promocji polskiej literatury, instytucję, której zazdroszczą nam inne kraje. Dzięki niemu obecność polskiej literatury na zagranicznych rynkach książki staje się coraz bardziej zauważalna i zdobywa mocniejsza pozycję. Nie można tego zaprzepaścić. Praca nad promocją polskiej literatury za granicą, na tak różnych rynkach, w różnych krajach, to latami budowane kontakty zawodowe i osobiste, latami gromadzone doświadczenia, latami zdobywane zaufanie zagranicznych partnerów. Łatwo to wszystko zniszczyć pochopnymi i pospiesznymi posunięciami, trudno odbudować. Podpisali m.in.: Wisława Szymborska, Hanna Krall, Marek Bieńczyk, Anna Bolecka, Piotr Bratkowski, Krzysztof Czyżewski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Tomasz Fiałkowski, Darek Foks, Natasza Goerke, Irek Grin, Jerzy Illg, Maria Janion, Katarzyna Janowska, Jacek Kleyff, Tadeusz Konwicki, Krystyna Krynicka, Wojciech Kuczok, Stanisław Lem, Antoni Libera, Ewa Lipska, Piotr Marecki, Dorota …
Wyświetlono 25% materiału - 354 słów. Całość materiału zawiera 1419 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się