Wtorek, 24 stycznia 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2012
Czytałem kilka tygodni temu rozmowę z Milem Kurtisem, muzykiem, kompozytorem, a co ważne dla tego tekstu – Grekiem. Odpytywany „na okoliczność” unijnego kryzysu, za który wszyscy winią Hellenów, pieklił się i przeklinał, że to niesłuszne, nieprawdziwe i niepoważne. Kurtis poczuł się bardzo urażony niesłusznie zrzucaną na Greków odpowiedzialnością za cały europejski bałagan – nie oni go wywołali i nie tylko z ich powodu wszyscy zaczynamy skrupulatnie liczyć wydatki. Do pasji zaś doprowadziły go inwektywy, jakie „bezzasadnie” spadły na jego ziomków: że nieroby, że miglance, nie płacą podatków, oszukują, stawiają absurdalne żądania… Już mnie prawie przekonał, co zresztą nie było takie trudne – nawet wakacyjne kontakty pokazują, że mieszkańcy półwyspu potrafią ciężko pracować. Ale równocześnie te kontakty nie mówią mi nic więcej: właściciel hotelu, w którym mieszkam, nie pochwali się, że jego personel pracuje na czarno, a w księgach katastralnych jego hotel nie został nigdy zapisany. To zaś, jeśli wierzyć Michaelowi Lewisowi, autorowi tomu „Boomerang” (Allen Lane), jest jednak w Grecji nagminne. Lewis, którego teksty trafnie i przystępnie tłumaczą zawiłości finansowego kryzysu (polecam np. „Wielki szort”, dostępny już po polsku), zrobił licencjat z historii sztuki. Może dlatego rzeczywiście „maluje obraz”, zajmuje się pieczołowicie tłem, na którym wybrane postaci żyją, każda jest barwna i pełnokrwista. Z kolei magisterium z ekonomii (oraz lata praktyki bankowej) sprawia, że Lewis zna temat i porusza się swobodnie po nader grząskim terenie …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 903 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się