Poniedziałek, 13 maja 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru354
Maj. Miesiąc szczególny. Inny niż historycznie naznaczone ponurymi wydarzeniami „wrzesień”, „listopad”, „grudzień”, „styczeń” itd. W maju, poza jednym przedwojennym zamachem, w zasadzie same radosne rocznice i imprezy, z dorocznymi Międzynarodowymi Targami Książki, które akurat w tym roku odbędą się nie w najpiękniejszym polskim budynku zwanym Pałacem, lecz na stadionie – też zresztą ładnym. Jak sięgam pamięcią, w maju zawsze było wesoło. Z jednej strony radosny pierwszomajowy pochód ze szturmówką i przed trybuną, po ulicach mojego rodzinnego Mielca. Z drugiej strony – uroczysta, aczkolwiek nie tak nachalnie celebrowana msza święta z okazji 3 Maja i jakiejś konstytucji, o której nasza pani w podstawówce mówiła mało i jakby szeptem… W maju przeżyłem największy triumf Stali Mielec, która wygrała z Legią Warszawa na jej boisku i zdobyła mistrzostwo Polski. Działo się to akurat w Boże Ciało: procesja oczywiście niewiele miała wspólnego z pierwszomajowym pochodem, jednak owego dnia naznaczyła ją radość prawdziwie pogańska. Oto bowiem nasi piłkarze rozgrywali mecz życia – a kibice dostojnie maszerowali za księdzem niosącym monstrancję, wszyscy z radyjkami tranzystorowymi przy uchu. Głos spikera zagłuszał religijne pieśni, a do reszty zagłuszył je, kiedy cała procesja ryknęła wielkim głosem: „Jeeest!!!”… Właśnie nasz mielecki Grzesiu Lato strzelił gola i… mamy mistrza Polski! Ponoć najbardziej fetowano to zwycięstwo na plebanii, tuż po procesji. Maj. Miesiąc pierwszych komunii. Mojej też. To ona zdecydowała o moich dalszych losach. Nie, świętym ani choćby księdzem nie zostałem, a nawet… wręcz …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 930 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się