Wtorek, 29 kwietnia 2014
Jak się zabezpieczać?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru380
Internet stwarza nowe możliwości dystrybucji treści i pozwala docierać do czytelnika dzięki bardziej efektywnym kosztowo technikom. Popularyzacja dostępu do globalnej sieci i brak ograniczeń dla wymiany danych pomiędzy jej użytkownikami stawia jednak również nowe wyzwanie przed właścicielami praw autorskich, którzy narażeni są na nadużycia ze strony internautów. Na wstępie warto zaznaczyć, że zabezpieczenia książki elektronicznej przed nielegalnym kopiowaniem, to niezbędny dziś środek techniczny, służący ograniczaniu nielegalnej dystrybucji, ale to dopiero początek złożonego procesu zwalczania piractwa. Strategia antypiracka to zagadnienie obszerne, specyficzne dla profilu danego wydawcy i wymagające odrębnego omówienia. Z pewnością wdrożenie mechanizmów zabezpieczeń przed nielegalną dystrybucją to ważny pierwszy krok, od którego warto zacząć, korzystając ze sprawdzonych standardów. Obecnie standardowo wykorzystywane są trzy popularne rozwiązania, omówione poniżej. Pierwszym z nich jest system oznaczania indywidualnej kopii dla użytkownika znakiem wodnym w momencie sprzedaży (z ang. watermark). Zasadę działania można porównać do znaczka z hologramem i indywidualnym kodem naklejanym na każdą papierową kopię książki. W obiegu książek drukowanych zabezpiecza on m.in. przed nielegalnymi dodrukami, a w świecie książek cyfrowych pozwala powiązać kopię pliku z danymi osobowymi klienta, który plik zakupił. Gdyby klient ten pozwolił sobie na złamanie postanowień licencjodawcy i udostępniał książkę nielegalnie innym, na podstawie zakodowanej w pliku informacji możliwe byłoby ustalenie daty i miejsca dokonania zakupu, a co za tym idzie, „po nitce do kłębka”, tożsamości nabywcy. Zabezpieczenie znakiem wodnym można zastosować zarówno dla e-booków jak i audiobooków. W obu formatach książki możliwe jest zawarcie adnotacji widocznej lub słyszalnej dla klienta z dodatkową informacją „ku przestrodze”. Ważniejsze i trudniejsze do wykasowania przez potencjalnie nieuczciwego czytelnika są jednak informacje zakodowane w strukturze pliku cyfrowego, czyli niewidoczny znak wodny. Obecnie znak wodny jest traktowany przez licencjodawców książek niefachowych jako równie skuteczne narzędzie ograniczania nielegalnej dystrybucji, jak mechanizm DRM (opisany poniżej), który wymagany był wcześniej jako standardowe zabezpieczenie przed piractwem w umowach z autorami czy agentami. Ważną zaletą znaku wodnego jest duża swoboda wykorzystywania pliku z książką w obrębie udzielonej czytelnikowi licencji. Może on skorzystać z dowolnego programu czy urządzenia, które posłuży do odczytu książki, wydrukować lub przetworzyć dowolny jej fragment, a także bez samodzielnie wybrać czy książkę woli zachować na dysku swojego komputera czy np. w tzw. chmurze. Zakłada się, że klient, który zapłacił za legalną kopię książki elektronicznej, nie będzie miał interesu w łamaniu postanowień umowy licencyjnej, a świadomy możliwych …
Wyświetlono 25% materiału - 380 słów. Całość materiału zawiera 1520 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się