Wtorek, 17 kwietnia 2007
Rzecz o Leszku Sosnowskim
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2007
Leszek Sosnowski od lat bez mała czterdziestu działa w krakowskim środowisku kulturalnym: dziennikarskim, wydawniczym, fotograficznym i filmowym. Prowadzone przez niego wydawnictwo Biały Kruk to największy nie tylko u nas, ale i na świecie, edytor albumów o Janie Pawle II. Pierwsze doświadczenia edytorskie i poligraficzne zdobywał powielając biuletyny KOR i NZS, rozpowszechniał na dużą skalę podziemne wydawnictwa. Kiedy w połowie lat 80. dostał amerykańskie stypendium kulturalne, nakłaniano go do współpracy z kontrwywiadem PRL, a kiedy stanowczo odmówił – jemu odmówiono, oczywiście, wydania paszportu. W 1988 roku z żoną i maleńkim dzieckiem dostał się do Austrii. Początkowo żyli tam w biedzie. Sosnowski nie znał dobrze języka niemieckiego, nie miał kontaktów w obcym kraju, ale powoli piął się w górę. Rozpoczął studia germanistyczne, ukończył też szkolenia marketingowe i komputerowe. Po pewnym czasie poznał austriackiego dziennikarza, z którym wspólnie zaczął wydawać dwie lokalne gazety. – Nie było z tego wielkich pieniędzy, ale miałem wreszcie poczucie niezależności. Poza tym bardzo wiele się w tym czasie nauczyłem, poznałem zachodnie stosunki, prawo i obyczaje handlowe, zasady prowadzenia firmy w warunkach ostrej konkurencji. I to dzisiaj procentuje – mówi. Do Polski wrócił w 1993 roku jako wyłączny przedstawiciel największej austriackiej drukarni rolowej Oberndorfer Druckerei. Wówczas zaczął już jednak myśleć o własnym wydawnictwie książkowym. Zaprocentowała dawna przyjaźń z Adamem Bujakiem, z którym na początek wspólnie opublikowali album „Katedry polskie”. Ta duża, elegancka książka, wydrukowana w Mediolanie, wiązała się z poważnym ryzykiem finansowym, ale ostatecznie dała firmie środki na kolejne przedsięwzięcia. Na starcie z nieocenioną pomocą przyszedł austriacki Volksbank, a szczególnie dyrektor jego lokalnej filii Wilhelm Wiesbauer, który nie bał się udzielić znacznego kredytu początkującemu wydawcy. Kiedy po paru …
Wyświetlono 25% materiału - 269 słów. Całość materiału zawiera 1078 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się