środa, 6 lipca 2022
Rozmowa z ELŻBIETĄ JODKO-KULĄ, autorką książki „Czas niesprawiedliwych”
Czemu scenerię pani powieści stanowi warszawska dzielnica? Akcja napisanej przeze mnie powieści istotnie rozpoczyna się na Żoliborzu, gdyż jej główni bohaterowie byli jego mieszkańcami. Wojenne historie pogmatwały się jednak i kilkoro z nich los rzucił w bardzo odległe miejsca. Duża część ważnych dla powieści postaci nie dożyła jednak końca wojny. Tylko jedna z nich, trochę przypadkiem, wróciła na Żoliborz. Proszę wyjaśnić znaczenie tytułu książki. Czasy wojen i przewrotów zawsze są niesprawiedliwe, bo w konfliktach rozpętywanych przez możnych tego świata najbardziej cierpią najsłabsi. W wojennej zawierusze jednak lepiej niż w czasie pokoju widać zarówno pozytywne odruchy, jak i takie postawy, których nie sposób jednoznacznie ocenić. To, co w codziennym życiu byłoby niezauważone, w sytuacjach krytycznych urasta czasem do rangi bohaterstwa. Ale bywa i tak, że zdarzają się też pomyłki, bo w okresie wojny lub konspiracji nie zawsze jest czas na wnikliwe i sprawiedliwe zbadanie każdej sprawy. Tak też było w przypadku Stanisława Gustawa Jastera pseudonim „Hel”, jednego z bohaterów mojej powieści, którego historia stała się dla mnie przyczynkiem do jej napisania. Istotną rolę w fabule odgrywają dwie żoliborskie szkoły… Rzeczywiście trzy bohaterki powieści powiązałam ze szkołą prowadzoną przez siostry zmartwychwstanki, a sześciu chłopców stało się w mojej książce uczniami Gimnazjum im. Józefa Poniatowskiego. W książce jest kilka ważnych dla jej treści osób, …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 844 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się