Czwartek, 30 sierpnia 2018
Między wierszami
Pamiętają państwo zdanie „Wszystkie Ryśki to porządne chłopy”? W komedii Stanisława Barei pt. „Miś” kwestię tę wypowiada minister Władek Złotnicki. To jedyna rola filmowa Zenona Wiktorczyka, satyryka, konferansjera i radiowca, którego setna rocznica urodzin minęła 17 lipca br. Niestety niedostrzeżona. Przyszedł na świat w Stanisławowe, mieście znajdującym się wtedy na wschodnich rubieżach zaboru austro-węgierskiego, C.K. Monarchii, właśnie walącej się w gruzy. Ojciec – lekarz pragnął, aby syn poszedł w jego ślady. I być może tak by się stało, gdyby nie obroty koła historii. Wiktorczyk po uzyskaniu świadectwa maturalnego ukończył podchorążówkę, a następnie wstąpił na wydział medycyny Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak zanim zaczął się rok akademicki wybuchła II wojna światowa. Zmobilizowany uczestniczył w walkach, a po rozbiciu swego oddziału przez Niemców szczęśliwie uniknął niewoli. Powróciwszy piechotą do Warszawy, utrzymywał się z pracy dorywczej i handlu. Łączył to z działalnością konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej (następnie Armii Krajowej) oraz nauką na tajnych kompletach lekarskich. Szybko jednak doszedł do przekonania, że stetoskop i skalpel nie staną się jego narzędziami pracy. Jak wspominał, nie miał wówczas sprecyzowanych planów życiowych: „Nie myślałem o tym, czym będę się zajmował po zakończeniu działań wojennych. Jedynie marzyłem, by doczekać końca tego przerażającego konfliktu zbrojnego”. Udało się. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego, w którym był dowódcą kompanii w batalionie Bełt, ppor. „Wiktor” – odznaczony Krzyżem Walecznych – trafił do niewoli niemieckiej. W oflagu współtworzył obozowy teatrzyk i tak rozpoczął karierę artystyczną. Po wyzwoleniu przez Brytyjczyków ponad rok …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 944 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się