Czwartek, 26 września 2019
Natura obdarzyła mnie dobrą pamięcią. To rodzinne. Podobnie miał mój ojciec. Jednak ta dobra pamięć nie dotyczy… własnych powieści. Myślę, że wynika to z tego, że pamięć ludzka nastawiona jest na zapamiętywanie faktów, wiedzy czy dowcipów i anegdot, treści przeczytanych artykułów, a nie zmyślonych przez samego siebie szczegółów. Tymczasem beletrystyka to właśnie takie zmyślone szczegóły. Gdy pisarz pisze książkę dokumentalną albo nawet fabularyzowaną biografię – dysponuje wachlarzem faktów. Te fakty to np. kolor włosów bohatera, adres zamieszkania, rodzice, rodzeństwo itd. Może je sobie zanotować, a może zgromadzić w postaci kserokopii dokumentów, wycinków z gazet, pamiętników etc. Gdy natomiast pisze powieść z głowy, czyli z niczego, łatwo te szczegóły pomylić. By tak się nie stało, dobrze jest robić notatki. Mam swoje zeszyty z notatkami. Notuję tam jednak nie tylko to, o czym napisałam, ale też pomysły. Gdyby zajrzał do tego ktoś niezorientowany, mógłby stwierdzić, że to jakiś kompletny chaos i nie wiadomo, o co chodzi, albo że jest to teczka prowadzona przez agenta wywiadu, który spisuje fakty o obserwowanych przez siebie obiektach. Cóż bowiem jest w tych notatkach? Np. jedno zdanie (albo równoważnik zdania): „Małgosia trafia na ślad przyjaciół Wojtka. (…) Michał, sprawa, spadek, dziadek”. Są też notatki dotyczące uwag, co poprawić, np.: „napisać, jak …
Wyświetlono 25% materiału - 204 słów. Całość materiału zawiera 816 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się