Niedziela, 1 marca 2009
Uczmy się na Podkarpaciu
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru58
Podkarpacie. Region – jak mało który – niewdzięczny dla podejmowania kosztownych zabiegów promocji kultury, a czytelnictwa w szczególności. Wsiadam do samochodu z Ireną Kościółek i jej synem Piotrem, współwłaścicielami sieci księgarskiej Nova. Jedziemy „wizytować” należące do sieci placówki. – Odwiedzimy zarówno punkty ładniejsze, jak i te brzydsze, żeby pan potem nie powiedział, że mamy coś do ukrycia – śmieje się Irena Kościółek. Swoją drogą to jakiś paradoks, że najlepsze „podomoksiążkowe” sieci zlokalizowane są w najbiedniejszych regionach kraju. Książnica Polska w warmińsko-mazurskim, Dom Książki Białystok w północno-wschodniej Polsce, no i Nova. Konkurenci – a dawniej „bracia” – z Poznania, Katowic, Krakowa czy nawet (zwłaszcza!) Warszawy mogą jej pozazdrościć. I zazdroszczą. Z kart historiiW 1992 roku Nova, jako jedna z ośmiu hurtowni patronackich, rozpoczęła współpracę ze WSiP. W 2006 roku ograniczono grupę współpracujących z firmą wydawców – z 600 do 130. Główną grupę tworzy 50 oficyn. Około 40 proc. oferty to podręczniki oraz książki okołoedukacyjne, pozostała część to książki naukowe i popularnonaukowe, beletrystyka oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Istotną część przychodu ze sprzedaży generują kalendarze. W 2007 roku w hurtowej ofercie firmy znajdowało się średnio 12 tys. tytułów. Obecnie firma dysponuje powierzchnią 3710 mkw., z czego 1950 mkw. przypada na księgarnie, 1280 mkw. na magazyn, a 480 mkw. zajmują biura. Od wielu lat firma cieszy się opinią dobrego płatnika. Jako jedyna z grupy dawnych hurtowni patronackich WSiP nie popadła w tarapaty finansowe. Od kilku lat wizerunek Novej coraz mocniej utożsamiany jest ze sprzedażą detaliczną. W 2001 roku Dom Książki Rzeszów stanął przed widmem bankructwa. Wówczas Nova kupiła ich 68 proc. udziałów, wdrożyła program restrukturyzacji oraz podniosła kapitał. W latach 2001-2004 spłacono wszystkie zobowiązania. W 2002 roku zlikwidowano dziewięć nierentownych placówek, pozostałe wyremontowano i skomputeryzowano, w 2003 roku zamknięto kolejną księgarnię, redukując zatrudnienie o 37 etatów. Do końca 2004 roku księgarnie dawnego Domu Książki na terenie podkarpackiego zostały w większości skomputeryzowane i do 2007 roku działały pod wspólnym logo Podkarpackie Księgarnie, a obecnie Księgarnie Nova. W tym okresie, niezależnie od spłaty zobowiązań, zainwestowano 400 tys. zł w ich modernizację i komputeryzację. We wszystkich placówkach rozpoczęto stopniowe wprowadzanie standardów merchandisingu w zarządzaniu przestrzenią wnętrza księgarń, witryn księgarskich oraz towarów. Do ostatecznego połączenia Novej z Domem Książki Rzeszów doszło w lutym 2007 roku. W tym czasie działało 21 księgarń zlokalizowanych w Rzeszowie, Przeworsku, Nisku, Strzyżowie, Tarnobrzegu, Ropczycach, Łańcucie, Lubaczowie, Krośnie, …
Wyświetlono 25% materiału - 386 słów. Całość materiału zawiera 1546 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się