Piątek, 21 czerwca 2019
TRZY MIESIĄCE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUTU LITERATURY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 499 (10/2019)
13 czerwca w kawiarni Nowy Świat Muzyki w Warszawie zaprezentowano świeży dorobek Instytutu Literatury: pierwszy numer Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”, dwie publikacje oraz portal NowyNapis.eu. – Powołaliśmy Instytut Literatury jako pewne ważne uzupełnienie w sprawowaniu mecenatu państwa nad literaturą. Przyświecają tej instytucji dwa główne cele. Pierwszy z nich to wsparcie środowisk literackich. Zwłaszcza twórcy literatury niekomercyjnej mają na polskim rynku duże kłopoty z zaistnieniem, z dotarciem do czytelnika. W szczególności dotyczy to młodych twórców. Drugim celem Instytutu jest działalności edukacyjna i praca nad poszerzeniem kręgu odbiorców, a zwłaszcza kompetentnych odbiorców współczesnej literatury – mówiła obecna na spotkaniu Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak poinformowała wiceminister, niedawno zakończył się nabór projektów książek do I Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Napłynęło 454 zgłoszeń. Ponadto Instytut Literatury zapowiada Program Wsparcia Debiutantów, który ma na celu udzielenie pomocy twórcom w wydaniu debiutanckiej książki. Na pytanie Bibliotece Analiz o jakie konkretne wsparcie na rzecz środowiska książki chodzi, pani minister odpowiedziała: – Nowo powołany Instytut Literatury jest kolejną ministerialną instytucją służącą mecenatowi państwa w dziedzinie literatury. Istnieje już od dawna Instytut Książki, jako instytucja kultury działa również Państwowy Instytut Wydawniczy. Wsparcie Instytutu Literatury mieści się w tym obszarze, który uznaliśmy, że jednak jest luką w sprawowaniu tego mecenatu. Tzn. jest kierunkowo adresowany do osób, twórców. Instytut Książki prowadzi programy strukturalne wsparcia m.in. wydawnictw. A nam chodziło o  instytucję, która pozwali twórcy – samotnemu żaglowi, który porusza się po rynku literackim, znaleźć jakieś oparcie. Owszem, będą programy, które będą stanowić …
Wyświetlono 25% materiału - 241 słów. Całość materiału zawiera 967 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się