Czwartek, 27 sierpnia 2020
PODSUMOWANIE PLENERU LITERACKIEGO W GDYNI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 529 (16/2020)
W niedzielę 2 sierpnia zakończył się Plener Literacki w Gdyni. Była to pierwsza ogólnopolska impreza targowa po długiej przerwie, trwającej od początku marca, kiedy odbyły się Poznańskie Targi Książki. Zarówno czytelnicy, jak i wydawcy i autorzy przyjęli to wydarzenie z wielką radością. Organizatorem Pleneru była miasto Gdynia, a organizatorem wykonawczym Fundacja Historia i Kultura. Plener kontynuuje tradycję ośmiu edycji Nadmorskich Plenerów Czytelniczych, które odbyły się w poprzednich latach w tym samym miejscu, czyli na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. W otwarciu Pleneru uczestniczyli: Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, senator Sławomir Rybicki, Sonia Draga, prezes wydawnictwa Sonia Draga, i Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – W Plenerze uczestniczy 60 wydawców, a  dwudziestu autorów spotka się z czytelnikami na scenie wśród stoisk oraz w niedzielę w wielkiej Muszli Koncertowej – zapowiedział Jacek Oryl w trakcie otwarcia Pleneru. Na zakończenie imprezy podziękował przede wszystkim władzom Gdyni, które konsekwentnie dążyły, aby impreza się odbyła, udzielając wsparcia finansowego i organizacyjnego. Podczas otwarcia znaczące było wystąpienie gdyńskiego senatora Sławomira Rybickiego, który przekazał: – Gdynia daje dobry przykład, jak poprzez kulturę i czytelnictwo można budować społeczeństwo obywatelskie, czyli społeczeństwo szczęśliwe, bo jest miastem nowoczesnym i innowacyjnym, otwartym, tolerancyjnym. Jest to dobry sygnał i dobry wzór dla władzy centralnej, która powinna sprzyjać rozwojowi czytelnictwa i myślę, że lepszym programem niż budowa strzelnic w każdym powiecie byłoby wspieranie wydawców, aby w każdym mieście powiatowym była i biblioteka, i księgarnia, w której można kupić dobrą książkę. W dominującej większości wydawcy byli zadowoleni ze sprzedaży, która w wielu przypadkach sięgała ubiegłorocznej, pomimo mniejszej frekwencji na nadmorskim bulwarze spowodowanej pandemią. – Piękna pogoda, wspaniali czytelnicy, świetne stoiska, jak zawsze w Gdyni jest fantastycznie. Nie chwaląc się, ale treści naszych książek powodują, że mamy coraz większe zainteresowanie czytelników, którzy szukają naszych tytułów, co daje bardzo zadowalające wyniki sprzedaży – podsumował Daniel Kurzawa z wydawnictwa Agora. Program towarzyszący Plenerowi został wykonany niemal w całości, chociaż w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd prof. Jerzy Bralczyk, niekwestionowana gwiazda poprzednich spotkań na nadmorskim bulwarze. Miał wystąpić razem z żoną Lucyną Kirwil, która w minionych latach stale mu towarzyszyła w spotkaniach autorskich i to z dużym sukcesem i z którą napisał, a zasadzie opowiedział Karolinie Oponowicz bestsellerową książkę „Pokochawszy. O miłości w języku” …
Wyświetlono 25% materiału - 379 słów. Całość materiału zawiera 1518 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się