Czwartek, 6 lutego 2020
Rozmowa z Ewą Małkowską-Bieniek, autorką powieści „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów”
– Co skłoniło cię do napisania książki? – „Zaprzyjaźniłam się” z Blochem i Kronenbergiem podczas przygotowywania ekspozycji o nich w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ostatecznie władze Muzeum nie zdecydowały się na tę wystawę, ale dla mnie obaj już „ożyli” i „domagali się” pogłębionego kontaktu. – Z czego korzystałaś, przygotowując książkę? – Sięgnęłam po publikacje biograficzne i źródła z epoki, przede wszystkim ikonograficzne. Współczesne źródła okazały się niewystarczające, gdy chciałam detalicznie odtworzyć fragmenty życiorysów moich bohaterów. W rozprawie naukowej nie ma znaczenia, czy dzień, w którym coś się wydarzyło, był słoneczny czy pochmurny oraz w jakim otoczeniu przebiegały wydarzenia. Powieść bez otoczki nie powstanie. Zaczytywałam się zatem w prasie dziewiętnastowiecznej. Miałam w tej dziedzinie pewne doświadczenie, bo swojego czasu odtworzyłam wygląd warszawskiej Wielkiej Synagogi na podstawie opisów prasowych. Analizowałam ilustracje z epoki, aby oddać klimat miejsc, czytałam relacje dotyczące pogody, żeby zaaranżować sceny w plenerze, sięgałam do kronik towarzyskich, aby zaczerpnąć wiedzy na temat bankietów, rautów itd. – Powieść zawiera ogrom informacji o tytułowych postaciach i ich rodzinach oraz o otoczce gospodarczej i społecznej tamtych czasów. To temat na pracę dokumentalną. Dlaczego zdecydowałaś się na formę fabularyzowaną? – Dokumentów powstało już wiele, ale nie odtwarzają atmosfery epoki, nie analizują relacji rodzinnych. Co ważne, w dokumentach prawie nie ma kobiet! Zdałam …
Wyświetlono 25% materiału - 210 słów. Całość materiału zawiera 841 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się