Sobota, 10 kwietnia 2021
PIĘKNE TEKSTY I ILUSTRACJE, ALE TEŻ ZBRODNIA EDYTORSKA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 544 (7/2021)
Ukazał się nr 2/2021 publikacji ciągłej zatytułowanej „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie”. Jest to już 18. numer tego interesującego czasopisma. Tematem numeru jest „Edytorstwo literatury dla dzieci i młodzieży”, wydawcą – Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a redaktorem tomu dr Marcin Lutomierski, specjalista ds. promocji Wydawnictwa UMK i wykładowca na tym uniwersytecie. Przewodniczącym Rady Naukowej „Sztuki Edycji” jest prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski, redaktorem naczelnym – dr Agnieszka Markuszewska, a sekretarzem redakcji – Joanna Kulczewska. We wstępnym tekście dr Marcin Lutomierski napisał: „Należy podkreślić, że oferta wydawnicza skierowana do młodego odbiorcy jest dziś liczna i zróżnicowana. Potwierdzeniem są liczby obrazujące rozwój tego sektora rynku książki w Polsce. Otóż według danych Biblioteki Narodowej (»Ruch wydawniczy w liczbach«) w 1991 roku ukazało się prawie 500 tytułów dla dzieci i młodzieży, w roku 2000 było ich ok. 800, a w 2019 roku ok. 4,4 tys. (łącznie z komiksami). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Analiz (»Rynek książki w Polsce«), publikowanie książek literackich dla młodego odbiorcy staje się coraz bardziej dochodowe. Warto jeszcze przypomnieć, że tego typu publikacje są dzisiaj dostępne w wielu miejscach. Nie tylko w księgarniach stacjonarnych i internetowych czy kioskach, ale także w różnych sieciach sklepów wielobranżowych, a nawet – na stacjach benzynowych”. W numerze zamieszczono teksty z kilku obszarów. O estetyce książki pisze dr Elżbieta Jamróz-Stolarska z Uniwersytetu Wrocławskiego w  artykule „Sztuka książki – książka o sztuce. Wpływ współczesnych polskich wydawców na kształtowanie wrażliwości estetycznej młodych czytelników”, gdzie zwraca uwagę, że „w ostatnich latach z  satysfakcją odnotowujemy w Polsce wyraźną poprawę poziomu estetycznego repertuaru wydawniczego dla dzieci. Kryzys lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku został zażegnany, do czego w znacznej mierze przyczyniły się tzw. wydawnictwa lilipucie”. Kolejny tekst to „Ilustracja …
Wyświetlono 25% materiału - 282 słów. Całość materiału zawiera 1129 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się