Wtorek, 8 października 2019
POTRZEBA SYSTEMATYCZNYCH DZIAŁAŃ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 507 (18/2019)
Kiedyś obecne we wszystkich szpitalach, nawet zakaźnym, klinikach, sanatoriach. Regulowała to ustawa z 1968 roku. Były to tak zwane biblioteki specjalne, obok akademickich, uniwersyteckich, więziennych czy dla osób niepełnosprawnych. Ich księgozbiory były zwykle przestarzałe, zaczytane, podniszczone i nigdy nie można było wypożyczyć w nich nowości. Ale za to w czasach PRL-u obecna w nich była klasyka, książki przygodowe, podróżnicze, komiksy. Wiem coś o tym, bo do piętnastego roku życia praktycznie „mieszkałem” w różnych szpitalach. Najdłużej w Klinice Hematologicznej przy Chałubińskiego we Wrocławiu. Próbowano przez trzy lata zdiagnozować u mnie powód nachodzących mnie krwotoków z nosa. I to wtedy właśnie najwięcej czytałem. Po prostu uciekaliśmy od naszych chorób, od szpitala, w świat literatury. Była to naturalna biblioterapia regulowana przez bibliotekarkę, która zakładała biały fartuch (tego nie lubiliśmy) i drewnianym stolikiem na kółkach i  z  półką pod spodem rozwoziła książki po szpitalnych salach. Po 1989 roku, po transformacji, zaopatrzenie w  nowości bibliotek szpitalnych i szkolnych uległo znacznemu pogorszeniu. Właściwie gdyby nie dary pacjentów, ich rodzin, likwidowanych filii bibliotek miejskich, to prawdopodobnie dzisiaj większość z tych punktów bibliotecznych uległaby likwidacji. Trzeba jeszcze wspomnieć, że przed 1989 rokiem większość szpitali była stara, zaniedbana. Nie było czytelni czy pokojów z telewizorami, prasą. Książki były dowożone z magazynku, który mieścił się na parterze, w części administracyjnej lub, i to był szczyt ówczesnych możliwości, w kanciapie dzielonej z salowymi. Po 1989 toku mamy do czynienia z dalszym starzeniem się …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 928 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się