Wtorek, 28 marca 2023
Otherwise Bookshop
Niełatwo przełożyć nazwę tego rzymskiego sklepu pełnego drukowanych woluminów – język polski pozostawia wiele możliwości, od „nieprawda, że to księgarnia” czy „żadna to księgarnia” po „to także księgarnia” albo „poza tym to księgarnia”. Skąd to dziwaczne nazwanie? Czy nie dla wyróżnienia niewielkiej fasady wśród rzędu pizzerii i restauracji? Kilkadziesiąt librarii funkcjonujących w Rzymie przechodzi poważny kryzys – w ciągu ostatnich 15 lat z rynku zniknęło ponad 230 księgarń. Dobijają je remonty lokali (Galleria Alberto Sordi, shopping mall w rzymskim stylu, czyli stuletni eklektyczny gmach w centrum miasta, mieścił na trzech piętrach flagowy obiekt wydawnictwa Feltrinelli – dziś budynek pełen jest robotników pracujących w tempie znanym z budowy linii tramwaju na Wilanów), idące w parze z rosnącymi czynszami (właściciele wolą czekać na sieciówkę ze szmatami niż „dopłacać” do kultury, nie podnosząc kosztów wynajmu księgarniom), a także zwykły brak zainteresowania – książki? Nie, gdy rosną ceny podstawowych produktów. Ale, co zastanawiające, nie najgorzej trzymają się księgarnie anglojęzyczne. Jest ich kilkanaście, liczących się – z pół tuzina. Anglosasów nadal w Rzymie nie brakuje …
Wyświetlono 25% materiału - 161 słów. Całość materiału zawiera 646 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się