Poniedziałek, 21 lutego 2011
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru294
Jeśli istnieją tematy zakazane, których publiczne podejmowanie i roztrząsanie wiąże się nie tylko z niechybną porażką intelektualną, ale także wywołuje odruch niechęci, to bez wątpienia należy do nich tzw. kanon literacki. Jakiekolwiek próby odpowiedzi na pytania w rodzaju: co to jest kanon literacki? czemu ma służyć? kto ma prawo lub obowiązek układać go i na jakiej podstawie? a kto akceptować bądź wyrzucać na śmietnik historii (literatury)? – kończyły się do tej pory nieodmiennie: podniosłymi debatami, histerycznymi wystąpieniami autorytetów, publicystycznymi filipikami i… żadnym consensusem. W związku z tym temat ów przez najbliższe lata powinien być poddany obowiązkowemu tabu. O kanonie literackim powiedziano już wszystko i nie osiągnięto niczego. Ale, jak widać, do odważnych świat należy… Udowodniła to profesor Anna Nasiłowska, która zamieściła na łamach „Niezbędnika inteligenta plus” („Polityka”, 1/2011) sążnisty tekst zatytułowany „Między kolekcją a kanonem”, w którym nie brakuje odwołań do Harolda Blooma, Platona, Konfucjusza, Foucaulta, natomiast – co zastanawiające – nie ma nawiązań do myśli Romana Giertycha, polityka jak najbardziej przecież uwikłanego w kwestię kanonowsko-literacką. Szkoda. Autorka zaczyna swoje rozważania od kwestii najbardziej fundamentalnej i jak gdyby nigdy nic zadaje proste niczym nogi dżokeja pytanie: „Czy istnieje i czym jest kanon literacki?”. Następnie dopytuje: „czy rzeczywiście kanon istnieje i czy jest konieczny?”. W zasadzie autorka studium nie udziela …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 836 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się