środa, 2 września 2020
Z zaciekawieniem i zazdrością poczytuję spisywane przez Mirosławę Łomnicką opowieści o domowych księgozbiorach. Zaciekawienie jest zrozumiałe, a zazdrość? Już tłumaczę. Na początku tego wieku, po kolejnej przeprowadzce, krytycznie spojrzałem na gromadzone przez lata książki – a było ich już kilkanaście tysięcy – i zasiadłem do pożegnalnego listu „Do mojej ukochanej Pasji Bibliofilskiej”. Wypomniałem jej, że chciała mnie puścić z torbami, żądała wciąż więcej miejsca i czasu dla siebie, przysłaniała świat. Przywołałem mądre słowa Juliana Barnesa, który doświadczył podobnych utrapień: „Gdy wreszcie zbieracz pojmie, że stan »kompletności« to iluzja, a w związku z tym bibliomania pozbawiona jest sensu i celu, (…) przyzna, że tomy pilnie zbierane przez dziesięciolecia bynajmniej nie muszą (…) wchodzić w skład zbioru”. A więc koniec, szlus, portfel chowam głęboko. Oczywiście składanych obietnic nie dotrzymałem, dalej odwiedzałem bukinistów i wyciągałem tomy od wydawców. Stoją na półkach w …
Wyświetlono 25% materiału - 139 słów. Całość materiału zawiera 558 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się