Poniedziałek, 22 października 2007
A kto to jest Doris Lessing?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru206
Literacka Nagroda Nobla za 2007 rok przypadła Doris Lessing. A kto to jest Doris Lessing? – to pytanie wiele osób zadawało sobie w dniu ogłoszenia nazwiska laureatki. Spekulowano, że Nobla może dostać Philip Roth, autor „Kompleksu Portnoya”, jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików amerykańskich (obok Pynchona, który też od lat wymieniany jest wśród „pewniaków”). Czeka na Nobla, i być może się nie doczeka, Mario Vargas Llosa, autor „Rozmowy w »Katedrze «”, podobnie jak inny wielki prozaik z Iberoameryki – Carlos Fuentes. Lessing jest autorką ponad czterdziestu publikacji, w których porusza m.in. tematykę życia kobiet. W Polsce ukazały się jej książki: „Pamiętnik przetrwania” (Wydawnictwo Literackie), „Piąte dziecko” i „Podróż Bena” (obie PIW). Noblistka urodziła się w 1919 roku w Persji (obecny Iran). Niedługo potem jej rodzice wraz z nią przenieśli się do Rodezji Południowej, brytyjskiej kolonii. W Afryce mieszkała przez 29 lat. W swojej twórczości pisarka poruszała wielokrotnie temat segregacji rasowej. Była zdecydowaną przeciwniczką apartheidu. Wiele razy ostro krytykowała rasistowskie władze RPA. W 1948 roku Doris Lessing przyjechała do Wielkiej Brytanii i tam osiadła. „Noblistka jest pisarką, której epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą” – napisało jury w uzasadnieniu decyzji. 11 października, w dniu ogłoszenia literackiego Nobla, tylko pojedyncze egzemplarze książek Lessing można było znaleźć w polskich …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 874 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się